Suurimad elektrikulutajad elavad Tallinna lähistel

Gert D. Hankewitz 01. oktoober 2007, 00:00

Nii see on. Kui vaatate kõrval olevat kaarti, siis näete, et üks Harku elanik tarbis eelmise aasta septembrikuust tänavu augustini kõige rohkem elektrit. Teiseks jäid Viimsi ning kolmandaks Kiili valla elanikud.

Põhjus on lihtne. Nagu ütleb TTÜ elektroenergeetika instituudi energiasüsteemide õppetooli dotsent Peeter Raesaar, on kõiges süüdi elektriküte.

"Üks oluline põhjus, miks Tallinna ümbruses olevad vallad tabeli eestotsast leiame, on see, et sinna on ehitatud suur hulk eramaju, millest enamik on elektriküttega. Seal on jõukama elanikkonna kodud, samal ajal kui näiteks Kagu- ja Lääne-Eestis on, noh, majanduse areng tagasihoidlikum," räägib Raesaar tabelit vaadates.

Samas toob ekspert välja võimaluse, mida kutsub alguses kommertskaoks, kuid mis lihtsas maakeeles on tema sõnul elektrivargus.

"Sellise väitega peab aga ettevaatlik olema," märgib ta juurde ning lisab, et valdades, mis tabelis tagapool, võivad olla elanikel vanad elektrimõõdikud, mis ei tööta enam nii nagu helgel kommunismiajal. "Käivad aeglasemalt ja ei kajasta päris õiget näitu," räägib Raesaar.

Kui keegi on huvitatud elektritarbimise vähendamisest, pakub Raesaar välja viisi, mis võib aga mõnele tülikas tunduda. "Tean, et inimesed on hakanud ehitama endale puuküttega ahjusid, kuid jõukamad inimesed võivad seda pidada ebamugavaks. Üsna tülikas on kütte varumine, selle riita ladumine ning ka tuppa toomine talvel lume alt," ütleb ta.

Toomas Vilosius, viieaastase staažiga Harku valla elanik
Arvan, et tarbin täiesti tavalisele eestlase omaselt elektrit. Mul pole elektrikütet, vaid võimalus maja puudega kütta. Ainukesed suuremad kulutajad on sauna ja duširuumi põrandaküte. Selle võtan aga välja, kui tuleb suvi või kui puhkama lähen. Lihtsalt talvel on vaja, et saaks palja jalaga põrandal tatsata. Ülejäänud on tavalised asjad, mis ei tohiks eriti elektrit võtta. Samas olen ka harrastanud televiisori stepslist väljatõmbamist. Küll mitte kokkuhoiu mõttes, vaid pigem äikesekartusest.

Miks Harku vallas keskmiselt rohkem tarbitakse? Eks seepärast, et kui majade ehitamise buum siia tekkis, oli väga populaarne eluase elektriküttega teha.

Kuldar Leis, Nordic Foods AS, Põlva elanik
Kuna meil on suurel osa linnast gaas olemas, kas siis endal katel või tsentraalne linnasüsteem, siis enamik inimesi on gaasi peal. On ka vanemaid maju, kus kasutatakse puukütet, näiteks inimesed, kel oma mets maja tagant võtta.

Meil kodus midagi eriskummalist ei ole. Elekter läheb põhiliselt valgustuse ja kodumasinate peale. Kaks külmkappi, elektripliit, pesu- ja kuivatusmasin - rohkem masinaid kui keskmiselt siin kandis. See-eest on 90 protsenti lampides säästupirnid.

Eesti Energia
Elektriseadmed parandavad ju elukvaliteeti ja lisavad mugavust

Põhjus võib olla selles, et mida jõukam rahvas (Harjumaal statistika järgi ju kõige jõukam Eestis), seda rohkem elektril töötavaid seadmeid. Vanad või uued elektrimõõdikud elektritarbimise näitajaid ja statistikat küll ei moonda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing