Sten-Aleks Pihlak • 19. november 2007 kell 22:00

Suurim ravimifirma riigihangetelt sunnitud pausil

"Kahtlemata mõjub see firmale halvasti, sest üks osa meie müükidest haiglatele toimubki riigihangetel võidetud pakkumiste kaudu," rääkis OÜ Tamro Eesti kauane juht Tarvo Vaasa, kelle firma hingetoru pigistasid kinni uus riigihankeseadus käsikäes maksumäära muutmisega.

Nimelt müüs Tamro spetsiifilisi meditsiinitarvikuid viieprotsendilise käibemaksuga, tuginedes mais 2004 jõustunud käibemaksuseadusele.

Tänavu kevadel leidis aga maksuhaldur, et kaupade eest tuleks tasuda ka ülejäänud 13 protsenti. Kuigi Tamro sellele soovitusele kohe reageeris ning vabatahtlikult nõutud vahe kinni maksis ning deklareeris tagasiulatuvalt summad ära, kajastub registris see formaalselt siiski maksuvõlana.

Uue riigihankeseaduse järgi ei saa aga riigihangetest osa võtta ükski firma, kes on viimase 12 kuu jooksul olnud kas või jooksvaltki maksuvõlglane. "Meie olukord on üpris sarnane Prisma alkoholiloa äravõtmise juhtumiga. Vahe eksimuse ja eksimuse vahel on suur," kurtis Vaasa. "Reaalselt on siin paarkümmend miljonit vähemalt meist mööda läinud ja ütlen selle numbri tagasihoidlikus vääringus. See on miinimum. Praeguseks on meid juba neljalt-viielt hankelt eemaldatud ja seda rõõmsam on meie konkurendil."

Viimase, sotsiaalministeeriumi 14 miljoni krooni suuruse hanke tulemused, kus Tamro tegi küll soodsaima pakkumise, kuid kõrvaldati maksuvõlale viidates, nii et võitis kallima pakkumisega OÜ GlaxoSmithKline Eesti, kaebas Tamro kohtusse.

Sotsiaalministeerium keeldus kommentaaridest, eelistades oodata ära kohtuotsuse. Vaidlustuskomisjoni otsuses ütles aga sotsiaalministeerium, et hankijana ei saa nad seaduse järgi otsustada, kas pakkuja maksuvõlg on põhjendatud või mitte. Tülika konkurendi vähemalt hetkeks kaelast ära saanud ASi Magnum juhatuse esimehe Leon Jankelevitši sõnul neil probleeme riigihangete ja maksuvõlgadega ei ole.

"Olen seisukohal, et seadus on kõigile ühesugune ja kõigil on võrdne võimalus korraldada oma tegevust kehtiva seadusega kooskõlas," rääkis Jankelevitš. "Tõsi on (ja see on ka ajalooline fakt), et siiamaani on riigihangetel sagedamini võitjateks tulnud tõepoolest siiski Tamro ja Magnum, aga see ei pruugi tulevikus nii olla."

Dmitri Jegorov, maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja

Maksukohustus tekib vahetult seaduse alusel, mitte deklaratsiooni esitamisega, seetõttu ei saa rääkida maksuvõlast n-ö formaalses mõttes.

Seega: kui maksumaksja avastab, et ta deklareeris ja tasus viis kuud tagasi vähem makse, kui oleks pidanud, ja esitab deklaratsiooniparanduse, siis faktiliselt on ta võlgu olnud kõik viis kuud.

Seda isegi juhul, kui vähemmakstud summa tasutakse vea avastamisega samal päeval ära ning tehakse samas ka deklaratsiooni parandus.

Priit Lätt, Advokaadibüroo Glimstedt Straus & Partnerid vandeadvokaat, vaidluses Tamro esindaja

Ega me võla üle ei vaidle. Vaidleme seaduse kooskõla üle põhiseadusega ja Euroopa Liidu õigusega, mille järgi oleme sisuliselt võimetud osalema riigihankemenetlustes kuni järgmise suveni. Ettevõtja ei saa äritegevust korraldada teadmisega, et üleöö võib mingi säte muutuda, mis mõjub sulle laastavalt. Kuna võlg ise on ammu vabatahtlikult makstud ja kõik nõutud muudatused deklaratsioonides tehtud, siis karistus selle eest on liialt karm - Eesti on siin isegi jumalakartlikum kui paavst.

Tarmo Bakler, Ida-Viru Keskhaigla juhatuse esimees

Maailmas on nii palju asju, kus seadus ja minu arusaamine tervest mõistusest kokku ei lähe. Siin on tegemist sellise rumala hammasrataste vahele jäämise juhtumiga. Tegu on põhimõttelise asjaga, sest Tamro on nii suur tegija ning ega see normaalne ei ole.

Meie jaoks pole vahet, missugune firma toob selle konkreetse karbi või pakendi kohale, kuid kõige suurem kahju tuleb firmale endale.

Kuna Tamro ju ise konkreetsete ravimite tootja pole, siis see tähendab, et Tamro kunded peavad hakkama kasutama teisi müüjaid, kusjuures nad võivad ka nende uute kanalite peale püsima jääda.

Margus Ulst, Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige, ülemarst

Meie peame riigiseadustest lähtuma ja siin oligi mingite toodete hange, kust olime sunnitud Tamro kõrvaldama.

Me ei saanud isegi teada, kas nende pakkumine on soodsam või mitte.

Kuna Magnum Medical ja Tamro ongi kaks sellist suuremat samade ravimite pakkujat, siis nüüd pole meil hindu enam millegagi võrrelda.

Samas hirm, et naaber pakub odavamalt, ongi ainuke, mis siin hindu all hoiab. Konkurendid rõõmustavad!

Hetkel kuum