Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan
Parts ütles täna, et inflatsioon teeb küll murelikuks, kuid suur osa
hinnatõusust on tingitud asjaoludest, mida Eesti mõjutada ei saa.
„Inflatsioon teeb alati murelikuks, aga oluline on jälgida, mille pärast hinnad tõusid. Maailmaturul on toidukaupade hinnad tõusnud. Piim läheb üha rohkem hinda mitte ainult Euroopas, vaid ka kogu maailmas. Samamoodi teravili. Me saame neid väikese riigina mõjutada sama palju kui nafta hinda,“ märkis Parts.
Tema sõnul on maailmaturul toimuvast tingituna märkimisväärselt tõusnud ka eurotsooni inflatsioon. „Selleks aastaks plaaniti eurotsoonis inflatsiooni umbes 1,9 või 2,1 protsenti. Praegu on seal hinnatõus juba 3%, mis on 50% enam kui prognoositi. Selles mõttes näeme praegu, millises turbulentsis maailma majandus praegu on,“ ütles minister. Samuti on prognoositust palju kiiremini kasvanud ka siinne hinnatõus.
„Eurotsooni võrdlus näitab, et siin on mingisugused laiemad põhjused,“ selgitas Parts.
Ministri hinnangul peab valitsus hinnatõusu pidurdamiseks tegema pingutusi. Jooksvaid kulusid ei tohi põhjendamatult suurendada, palgasurve tuleb tagasi suruda, näiteks ka ühistranspordis. „Kuigi transpordis on tegu väikse summaga, tuleb seda meeletut raha küsimise survet tagasi suruda,“ arvas ta.
Kui kaua veel inflatsiooni kiirenemist oodata võib, ei osanud Parts öelda, lisades, et Eesti Panga sõnul on palgasurve juba alla minemas, mistõttu võib see toimuda ka juba näiteks kolme kuu pärast.