Silvia Kruusmaa • 13. detsember 2007 kell 22:00

Erainvestorite USA ja Aasia aktsiad jäävad tulumaksuvabastuseta

Seega erainvestor, kes on ostnud USA ja Aasia aktsiaid, peab oma raha edasi investeerimisel endiselt selle pealt tulumaksu maksma. Kui USA aktsiaid on ostetud näiteks mõne Euroopa majandusruumi maaklerfirma kaudu, siis maksuvabastus kehtiks, selgitas rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna otseste maksude talituse peaspetsialist Elo Haugas.

Eelnõus on pakutud välja investeerimiskonto kasutamisel põhinev süsteem, mis võimaldab enamlevinud liiki investeeringutest saadud tulusid ilma maksukohustuseta edasi paigutada. Maksukohustuse edasilükkamise võimalust saab kasutada väärtpaberite ja hoiuste puhul, mis on omandatud enne muudatuse jõustumist. Selleks kantakse pärast seaduse jõustumist väärtpaberite müügist või hoiusest saadud summa investeerimiskontole.

Haugase sõnul tähendab seadusmuudatus aktsiate omanikule seda, et tal peaks olema investeerimiskonto, kus on peal vaid väärtpaberitega seotud raha. Kui selline konto on investoril juba praegu olemas, ei ole vaja uut kontot luua. Siis tuleks 2010. aastal deklareerida kontoga seotud rahaliikumised, et selle põhjal oleks võimalik taotleda tulumaksuvabastust. Investeerimiskonto võib olla ka tavaline arvelduskonto.

"Konto on vahend, millega inimene saab põhjendada maksuhaldurile maksusoodustuse saamist," selgitas Haugas.

Maksumaksjal võib korraga olla üks investeerimiskonto. Investeerimiskontol võib hoida üksnes raha ja seda võib kasutada vaid finantsvara soetamiseks ja hoiustamiseks. Investeerimiskonto vahendeid ei või kasutada muude kohustuste tagatisena.

Et saada maksuvabastust, peaks investeerimiskonto olema Euroopa majandusruumi pangas või maaklerfirmas. Seega ei pea soodustuse saamiseks hoidma raha vaid Eesti pankades.

Hetkel kuum