Kes ütles, et Euribor on liiga kõrge ?

Tõnis Oja 26. märts 2008, 00:00

Need, kes kurdavad, et eluasemelaenu baasintress, kuue kuu Euribor on liiga kõrge, soovitan vaadata Islandi krooni intresse ja kohe hakkab kergem.

Nimelt tõstis Islandi keskpank eile baasintressi 1,25 protsendipunkti võrra 15 protsendile. Ma ei tea, mis on Islandi pankade baasintress, ilmselt 12 kuu Reibor (Reykjaviki pankadevaheline laenuintress), mis on 15,175 protsenti. Sellele lisandub veel kliendi riskimäär. Islandi krooni intressi valguses on meie kommertspankade baasintress, kuue kuu Euribor üsna madal. Kui aga tõsiselt rääkida, siis näitavad Islandi krooni intressid väga ilmekalt, missugune võib intressirisk ühe laenu võtmisel olla.

Kuue kuu Euribor oli üle viie protsendi taseme viimati 2000. aasta detsembri alguses. Tõsi, päris tõsise katse viiele protsendile lähenemiseks tegi intress ka eelmise aasta detsembris.

Keskmine eluasemelaenu intress oli Eesti Panga andmetel kahekohaline viimati 2001. aasta jaanuaris. See aga tähendab, et terve põlvkond laenuvõtjaid ei tea tegelikult, mis asi on kõrge laenuintress.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:26

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing