Tõnis Oja • 25. märts 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Kes ütles, et Euribor on liiga kõrge ?

Need, kes kurdavad, et eluasemelaenu baasintress, kuue kuu Euribor on liiga kõrge, soovitan vaadata Islandi krooni intresse ja kohe hakkab kergem.

Nimelt tõstis Islandi keskpank eile baasintressi 1,25 protsendipunkti võrra 15 protsendile. Ma ei tea, mis on Islandi pankade baasintress, ilmselt 12 kuu Reibor (Reykjaviki pankadevaheline laenuintress), mis on 15,175 protsenti. Sellele lisandub veel kliendi riskimäär. Islandi krooni intressi valguses on meie kommertspankade baasintress, kuue kuu Euribor üsna madal. Kui aga tõsiselt rääkida, siis näitavad Islandi krooni intressid väga ilmekalt, missugune võib intressirisk ühe laenu võtmisel olla.

Kuue kuu Euribor oli üle viie protsendi taseme viimati 2000. aasta detsembri alguses. Tõsi, päris tõsise katse viiele protsendile lähenemiseks tegi intress ka eelmise aasta detsembris.

Keskmine eluasemelaenu intress oli Eesti Panga andmetel kahekohaline viimati 2001. aasta jaanuaris. See aga tähendab, et terve põlvkond laenuvõtjaid ei tea tegelikult, mis asi on kõrge laenuintress.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt