2. aprill 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Investorite leige huvi Agrowilli vastu hämmastas

"Leedu jaeinvestorite huvipuudus hämmastas," kommenteeris Leedu Gild Bankersi partner Šarunas Skyrius erainvestorite märkimisaktiivsust. "Arvame, et oma mõju oli ikkagi globaalsetel finantsturgudel toimuval ning sellest tulenevalt majanduslanguse hirmudel, mis investorite käitumist mõjutavad."

Gild Bankersi partner Lauri Isotamm kinnitas, et nad siiski jätkuvalt usuvad nii põllumajandussektori kui ka ettevõtte fundamentaalsesse tugevusse. "Agrowilli strateegia ja ärimudel on väga sobivad, et kasutada ära põllumajandussaaduste praegust buumi," rõhutas Isotamm.

Šarunas Skyriuse sõnul suunatakse emissioonist saadud raha ettevõtte edasiseks laienemiseks ning Leedu tegevuse kaasajastamiseks. Samuti märkis ta, et Eestist ei osalenud ükski investor märkimises. "Kahjuks mitte, kuid me loodame siiralt, et nad osalevad järelturul," avaldas Skyrius lootust eestlastest investorite edasise tegevuse kohta.

Isotamm kinnitas, et pärast emissiooni on ettevõttel üle saja aktsionäri. Kõige enam aktsiaid said emissioonist Rootsi investorid (41%), seejärel Soome (37%) ja Island (16%). Kõigest 4% läks Leedu ja 2% Bulgaaria investoritele.

Skyrius rääkis, et roadshow'l tegi põllumajandusettevõtte tutvustus investoritele palju nalja. Üldiselt oli tema hinnangul näha vähe muret piirkonna pärast, sest Agrowill tegutseb sisuliselt globaalsel turul.

Suhtumist ettevõttesse näitab tema sõnul ka investorite nõudlus, mida õnnestus keerulises majandusolukorras tekitada.

Agrowill Grupi eesmärk on saavutada sel aastal puhaskasumiks 3,3 mln eurot, mis on pea 20% kõrgem mullusest. Auditeerimata andmetel oli Agrowilli eelmise aasta müügitulu põhitegevusest 12,45 mln eurot (ei sisalda kinnisvara ümberhindamisi vastavalt rahvusvahelise finantsarvestuse standardile IFRS), mis 2006. aastaga võrreldes kasvas 57%. Grupi puhaskasum kasvas ligi kolm korda, 2,84 mln euroni.

Analüütikud nendivad, et praegu ei ole just kõige soodsam aeg börsilt raha kaasata. Oma rahaliste eesmärkide täitmisega sai Agrowill hakkama. Samas ei süsti ettevõtte finantsaruanne ülemäära optimismi.

"Kui võtta arvesse, et eelmine aasta oli piimatööstussektori jaoks nii Leedus kui üldse kogu Euroopa Liidus väga edukas aasta, võib Agrowilli IPO ajastusega rahule jääda," tõdes Leedu Hansabank Marketsi analüütik Donatas Užkurelis. "Samas aga vähendas üldine negatiivne sentiment kogu aktsiaturgudel IPO ajastuse väärtust. Ometi jagas ettevõte kõik pakutud aktsiad välja ja seega oli IPO edukas."

"Kui vaadata ettevõtte kasumi ja rahavoo aruannet, siis ei näe see just eriti kena välja. Puhaskasum tuleb pikaajaliste varade ümberhindamisest (maa, ehitised jne)," kirjeldas Užkurelis.

"2008.-2009. aastal näeme tulemas mõningaid raskusi, isegi kui sellest ettevõte rääkida ei taha."

Užkurelise hinnangul on ettevõtte juhtkond liiga optimistlik, sest neil ei ole plaani juhuks, kui midagi peaks aia taha minema.

Ta selgitas, et kui vaadata meiereitööstust, siis saavad peamiselt kasumit piimatöötlusettevõtted (näiteks Rokiskio Suris, Pieno Zvaigzdes ja teised), jaekaubanduse ja piimatootmisettevõtted on kõige halvemas seisus. "Agrowill on paremas seisus, kuna on suurem ja saab tootjatega läbi rääkida," nägi ta siiski positiivset külge.

Analüütik on väga skeptiline ettevõtte laienemisplaanide suhtes Ukrainasse ja Venemaale, sest kõik Leedu firmad on nendel turgudel silmitsi poliitiliste, majanduslike ja bürokraatiast tulenevate probleemidega. Užkurelis kinnitas, et Hansabank Markets ei analüüsi ega anna aktsiasoovitusi antud ettevõttele.

Ka LHV teatas, et kuna nad ettevõtet ei kata, siis nad aktsiasoovitusi ei anna.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt