Karjääriplaan - mis see on?

Piret Jamnes 09. aprill 2008, 00:00

Hiljuti küsiti minult tööintervjuul, millised on minu kaugemad karjääriplaanid ja kuhu tahan tulevikus tööalaselt jõuda. Kuidas sellisele küsimusele vastata, kui ma ei pea detailset karjääriplaanide paikapanekut vajalikuks ega mõistlikuks. On ju praegusel ajal peaaegu võimatu midagi plaanida, kuna kõik muutub nii kiiresti ja ma ei taha hiljem pettuda täitumata lootuste pärast.

  Küsimus kaugemate karjääriplaanide kohta pole intervjuuküsimuste hulgast kuhugi kadunud. Ka ma ise kasutan seda küsimust tihti. Tavaliselt aga ei soovita karjääriplaani vastu huvi tundes teada saada, missugune on intervjueeritava üksikasjalik ja lineaarne karjääriplaan, mis tehtud järgmiseks kümneks aastaks. Sellise plaani olemasolu pole ju kuigi tõenäoline. Selle küsimuse abil soovitakse hoopis uurida järgmisi asju:
 • Kuidas intervjueeritav teeb oma karjääriotsuseid? Kas ta reageerib lihtsalt ettesattunud võimalustele või omab mingit kindlat huvi?
 • Kas ta on läbi mõelnud, kuidas ametikoht, millele ta kandideerib, on seotud tema kaugemate eluplaanidega? Kui kauaks soovib ta ennast selle tegevusala või firmaga siduda? Kui tähtsaks ta seda enda jaoks peab?
 • Kas tal on peale selle ameti veel alternatiive, mis teda võiks huvitada? Kas teda võiks huvitada edasiliikumine selles firmas?
 • Kui ambitsioonikas see inimene on? Kui palju ta on valmis oma eesmärkide nimel pingutama? Kui kiiresti ta võib muutuda antud ametikohal kärsituks?
  Inimeste karjääriplaneerimise stiilid on erinevad, tihti muutuvad need ka eri eluperioodidel. Noored on sageli seikluslikumad ja tahavad paljusid asju proovida, enne kui oma karjäärivalikud paika panevad. Kindlasti mõjutavad meie elu ka juhused, mida pole võimalik planeerida. Siiski soovitan ma aeg-ajalt mõelda oma kaugemale tulevikule:
 • Kui ma kujutan ette, et olen jõudnud 80 aasta juubelini ja vaatan oma elule tagasi, siis mida ma peaksin olema elus ära teinud ja kogenud, et saaksin ennast tunda õnnelikuna?
 • Kui paljud asjad neist on seotud tööga?
 • Mida ma juba praegu saaksin teha, et neid asju saada või kogeda?
  Karjääriplaanide olemasolu tähendab tänapäeval seda, et inimene teab, mis on talle tähtis ja milles ta ise hea on, ning vastavalt sellele suudab ta välja joonistada vähemalt paar-kolm võimalikku karjäärialternatiivi enda jaoks. Seda aitab teha, kui vastata ausalt küsimustele:
 • Miks ma töötan sellel ametikohal ja selles firmas, kus ma töötan?
 • Kui see firma kaoks maa pealt, missugused võimalused on mul siis kohe kusagil mujal rakendust leida? Mitu alternatiivi mul oleks? Kui reaalsed need on? Missuguseid teadmisi ja oskusi mul potentsiaalsele tööandjale müüa on? Missugused on minu väljavaated hoopis ettevõtjana?
 • Mida ma saaksin juba praegu teha, et mul neid alternatiive oleks? (Rohkem, reaalsemaid.)
 • Mida ma peaksin tegema, et need alternatiivid oleksid minu jaoks meeldivamad: midagi juurde õppima, keskenduma millelegi sügavuti, et saada vähemalt ühel alal tegijaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 10:45
  Otsi:

  Ava täpsem otsing