ÄP fototoimetus • 15. aprill 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Firmasid müües win-win-olukord

Eesti majandusseis on praegu selline, et kokku on saanud kohalike ärimeeste soov oma firma müüa ja välisinvestorite soov siit firmasid osta. Viimase näitena läks umbes miljardi krooni eest kaubaks poekett Ehituse ABC.

Arvame, et see on Eestile win-win-olukord. Ettevõtlus läheb taaskord uuele ringile.

Hansabank Marketsi makroanalüütik Maris Lauri on oma hiljutises ülevaates öelnud, et Eestis liigub ringi palju välisraha, mis otsib siin investeerimisvõimalusi.

Eesti on endiselt välisinvestorite silmis atraktiivne, kuid atraktiivsust (loe: soodsamat hinda) võib olla suurendanud mure meie majanduse edasise käekäigu pärast.

On hea, kui välisinvestorid näevad siinsetes firmades potentsiaali, võimalik, et isegi paremat kui meie ise.

Muidugi on see ettevõtja enda otsustada, kas müüa oma firma ära või mitte, aga kümne küünega pole ka mõtet oma firmast kinni hoida. Eriti kui hinnas kokkuleppele saadakse.

Pealegi, kasumit saab teenida nii firmat omades kui ka firmat müües. Raskematel aegadel - nagu praegu ja ilmselt lähemas tulevikus - on hea oma ärides suuremat likviidsust omada.

Samuti ei usu me, et tegu oleks sundmüükidega.

Oma firma müümine ei ole ju lõpp, pigem millegi uue algus. Eesti on näinud ära vähemalt ühe suurema välisinvestoritele müümise laine, kui omanikku vahetasid näiteks meie suurpangad, toiduainetetööstused, kauplusteketid.

Ja ei juhtunud midagi, ehkki nutukoor stiilis "kõik parseldatakse välismaalastele maha" oli tugev. Ees ootasid hoopis ehitus- ja kinnisvarabuum.

Kui vaadata makrotasandilt, saab Eesti nüüdki juurde välisinvesteeringuid, mida pole kunagi liiast.

Eeldatavasti ei vii meie ärimehed kogu müügiraha Eestist välja, seega Eesti finants- ja investeerimispositsioonid paranevad.

Välisinvestori poolelt ostavad firmasid impersonaalsed üleilmsed kontsernid, kellel mitusada aastat ajalugu tagataskust võtta ja müügivõrk üle maailma.

Neil kontsernidel on raha ja eelkõige aega, et ka mõne regiooni raskemad ajad üle elada.

Eesti poolelt müüvad ettevõtteid konkreetsed, meile tuntud lihast ja luust inimesed.

Nad on ehk ebakindlad tuleviku suhtes ja tahavad oma aastatepikkuse töö dividendid ühe korraga välja võtta. Ja ehk millelegi muule pühenduda.

Seda ei saa ju pahaks panna. Peaasi et kohalikud ärimehed ainult päris rantjeeks ei hakka.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt