17. aprill 2008 • 6 min
Jaga lugu:

Koit Uus - elektriline generaator

"Ta on loominguline ja hästi kiire reageerimisega. Orienteeritud erinevatele äridele. Fantastiline reisikaaslane. Lõbus, leiab alati õigeid sõnu õiges kohas. Väga järjekindel: isegi, kui mingi asi tundub võimatu, pressib ta kõvasti, et sihile jõuda. Põikpäine ei ole, kuulab teiste arvamusi ja kui on vale asi, jätab järele, aga kui õige, siis mitte."

Eelnev on pärit telefonikõnest Koit Uusi kauaaegse tuttava, endise ühispankuri Ain Hanschmidtiga. Uusi seob praeguse laevandusärimehega kauaaegne minevik, karjäär ja sõprus.

Uusi tutvusringkonda kuulub palju erinevaid äri- ja poliitikategelasi - Eesti esireketi Kaia Kanepi ärimehest isa Jaak Kanepi, endine keskkonnaminister Heiki Kranich, poliitik-ärimees Jüri Mõis, riigikogu liige Toomas Vilosius, endine Haapsalu linnapea Urmas Sukles jpt.

Suklese suhe Uusiga on ehk keerulisem. Sestap teab tema ehk kõige paremini rääkida, kui visa mehega Uusi näol tegelikult tegemist on.

Kes mäletab, teab meenutada, et just Sukles oli see õnnetu, kelle Uus Haapsalu linnapea kohalt 2002. aastal kavalalt lahti kangutas.

Spaa-äriga tegelev Sukles Uusi vastu viha ei pea. Veelgi enam, on ta Uusile siiralt tänulik.

"Ta on sihikindel mees. Sai näiteks minu linnapea kohalt kangutamisega väga hästi hakkama. Olen talle selle eest siiralt tänulik. Ei, ilma irooniata. Minu aeg oli otsas -

üheksa aastat ühe koha peal on ilmselgelt liiga palju," jutustab Sukles, kes tunneb Uusi 80ndatest.

"Saime tuttavaks Paldiskis, Nõukogude sõjaväe õppustel 1985. aastal. Ta oli Paldiskis ainuke mees, kes suletud tsooni oma valge Volgaga pääses. See oli väga kõva sõna siis," räägib Sukles. "Nii me siis sõitsimegi, tema Volgaga, ja õppisime Nõukogude armeed tundma. Läänemaa haigla oli meie pärast päris mures: kuu aega me seal olime, kuid esimese kahe nädalaga jõime ära kogu haigla piirituse tagavara," meenutab Sukles naerdes minevikku.

Nii, et Uus on mees, kelle peale pikka viha pole mõtet pidada.

Jaak Kanepi, keda seob Uusiga ühine äri, meenutab aga, et kui nad veel ülikoolis käisid, oli Uus seltskondlik ergas poiss, kellele tarkus justkui pähe kukkunud.

"Saime tuttavaks TPI esimesel kursusel ehitusteaduskonnas. Korralik tudeng oli. Õppis täpselt nii palju, kui vaja, ja nii vähe, kui võimalik. Arvan, et talle tulid ka teadmised lihtsamalt kui teistele, kuigi ega ma tema õppeprotsessi juures eriti olnud. Tema elas ühiselamus ja mina kodus. Arvan, et õppisin temast rohkem," jutustab Kanepi ning mõtiskleb selle üle, kas ühiselamus elades üldse on võimalik korralikult õppida.

Seega, oli ta peoinimene? "Ei ütleks," ütleb Kanepi. "Kuid seltskondlikel üritustel oli ta alati kohal, samas olid seda kõik."

Hiljem on Uus jätnud endast aga nähtavasti edeva mehe mulje, kes oma nina igale poole topib, siiski piiri pidades.

"Oi. Oi, oi. Edevust on temas piisavalt. Tegusates inimestes peabki seda vist olema," arutleb endine sotsiaalminister, muda- ja laevaärimees Toomas Vilosius. "Kui kuskil on pidu, kuhu minnes saab vormi selga ja ordeni rindu panna, on Koit seal kohal. Aga ma ei ütleks, et ta sellega (edevusega - toim) liiale läheb, on edev oma tegevuskaliibrile vastavalt," lisab Vilosius 54aastase Uusi kohta.

Uus ise Uusist pikalt ei räägi. "Oh, mul on nii palju asju pooleli. See on ju tore, et reedesesse lehte kirjutate, aga äkki saaks järgmise aasta reedesesse. Siis on ju teil ka vaja kellestki kirjutada. Olgu, ütlen ausalt, mulle lihtsalt ei mahu peale praegu. Ei ole aega tegeleda," ütleb Uus ohkega ning lõpetab kõne.

Kas laia haardega ideegeneraator hakkab väsima? Ei tea, seni on tal igatahes jaksu jätkunud ning mitte ainult oma rikkuse suurendamiseks.

Uus on tuntud inimesena, kes oma kodukohast, selleks muide on Haapsalu, väga hoolib.

"Ma ütlen, et ilma temata meil seda kutsekooli ei oleks. Tema selle taga on," ütleb Lääne Elu ajakirjanik Lehte Ilves, pidades silmas Haapsalu Kutsehariduskeskust, mille kasutuses oleva hoone Uusi firma renoveeris.

"Altruist ta ka pole. Ikka on siit-sealt midagi vastu saanud," ütleb Ilves vastuseks küsimusele, kas heateod tulevad ainult südamesoojast.

Lisaks on Uus ka suur motohuviline, kes kord aastas ikka tsikli välja ajab ning sellega ühe pikema trip'i teeb. Iga päev motikaga aga ei sõida - pole vaja sellele aega raisata.

417,8 miljoni krooniga figureerib Koit Uus Äripäeva mulluses rikaste tipus. 5,66 miljonit krooni võttis ta eelmisel aastal oma firmadest dividendidena välja.

Mis ärimeheks Uusi aga kutsuda? Ehitusärimeheks, sanatooriumiärimeheks, hotelliärimeheks, kinnisvaraärimeheks, ukse- ja aknaärimeheks või kalapüügiärimeheks? Just nii paljude tegevusaladega Uus ühel või teisel viisil seotud on. Tornimäe kaksiktorniski elavad inimesed võivad Uusi tänada.

Viimase aja uute tegevuste hulka võib aga lugeda kinnisvaraäri Rumeenias. Ekspressi andmeil olevat Uus sinna koos äripartneritega raha viima läinud. "Võib-olla sellepärast, et ilm oli ilus," seletas ta Ekspressile välisriigi võlusid.

Gruusiagi on üks riik, mis Uusile pinget pakub. "Pean siin juba sealsete ettevõtjatega e-kirjavahetust. Loodan Gruusia kontakte siia meelitada, igatahes asi juba susiseb," seletas ta hiljuti Äripäevale.

Samas ei ole kõik tehingud, millega Uusi käsi seotud, roosilised. Ei taha siinkohal kedagi laimata, aga mehe nimi on käinud läbi ka maadevahetuse skandaalist. Uusi ennast milleski ei süüdistata, kuid ta sai riigile antud kolme Pirital asuva sotsiaalmaatüki eest kaks kinnistut Sõpruse puiesteel. 51 miljoni kroonine tehing.

Töötasin Sõpruse kolhoosis pearaamatupidajana. Pidin organiseerima üht pidu ja vajasin tol hetkel soojakut. Uus oli sel ajal KEKi peainsener ning ainult tema loal tol ajal soojakuid sai. Mäletan hästi, et kui tema juurde sisse astusin, mõtlesin, kes see säärane uhke hoiakuga kutt on.

Nüüd on ta loomulikult tasakaalukam, mitte nii uhke kui nooruses. Eks elukogemus ole ka suurem ja tänu sellele on ta otsusedki õigemad.

Hiljem tegime koos Ühispanka. Eriarvamusi tuli meil ikka ette, kuid need on ju lubatud.

Minu esimene tutvus Koiduga leidis aset üliõpilasena, kui tema Haapsalu KEKi peainseneri asetäitja oli. Valged püksid ja valge Volga olid tolles ajas selgelt avangardistlikud. Kadestasin Koitu tema kiirelt laaduvate ja ebatavaliselt energiamahukate "patareide" pärast.

Usun, et kõigil praegustel ehitajatel on vedanud, et Koit rubla ajastu lõpus otsustas oma energia jagada kümnete äriprojektide vahel, mille hulka ehitus ei kuulunud.

Koit on jõuline kuju. Ajab oma joont ja viib selle ka lõpuni. On karjääriredelil kiirest tõusnud. Mitte, et miski - poliitika või tutvused - oleks teda upitanud. Pigem raske töö. Üldjuhul usaldusväärne. Kui meil on koos asja ajada, siis me teineteist ei ärrita ega jama asjadega, mis pole seda väärt. Kui midagi teha vaja, siis räägime ja teeme.

Ta on paljudele asjadele olnud ideegeneraator. Ei kujuta ette, et ta jõuakski kõiki asju juhtida, mida ta välja mõelnud on. Samas ei ole ta meie 30aastase tutvuse vältel kordagi kurtnud või äganud pinge all.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt