Slovakkia sai euroklubi nõuete täitmisega hakkama

Sirje Rank 08. mai 2008, 00:00

Selline kartus ei anna aga veel alust formaalselt euroalaga liitumise kriteeriumid täitvat riiki klubi ukse taha jätta.

Eile kinnitasid nii Euroopa Komisjon kui ka Euroopa Keskpank, et Slovakkia täidab tingimused, et tuleva aasta alguses 16. riigina euroalaga liituda.

Sellega on Slovakkia suurimast tõkkest üle - otsust peavad juunis-juulis veel toetama ELi valitsusjuhid ja rahandusministrid.

Edasi tuleb ilmselt aastateks vaikus - mitmed riigid on hädas eelarvedistsipliiniga ning eriti Balti riigid inflatsiooniga. Tšehhi puhul pole ka õiget poliitilist tahet - parem enne vaadata, kuidas 1993. aastal oma teed läinud Slovakkia kitsas "eurosärgis" hakkama saab.

Kõige suurem riskikoht on inflatsioon. Viimase 12 kuu keskmine hinnatõusutempo oli Slovakkias küll 2,2%, mis mahub ilusasti euroala praeguse ülempiiri 3,2% alla, kuid kas see sinna püsima jääb, on kaheldav.

Eile avaldatud hinnangus manitseb Euroopa Komisjon Slovakkiat eriti palganõudmiste suhtes valvsaks jääma, et need tootlikkuse tõusust ette ei kiirustaks, ning hoiatab, et vajadusel tuleb valitsusel eelarvet koomale tõmmata.

ELi vanadele liikmetele järele kiirustades on Slovakkias seni puhvri rolli täitnud valuutakurss - Slovakkia kroon on Euroopa vahetuskursi mehhanismiga liitumisest 2005. aasta novembris tugevnenud 19%. See on vaid ajutine leevendus, hoiatas komisjon.

Et Slovakkia hinnatase on vaid 58% Euroopa Liidu keskmisest ja palgad madalad, on kursi fikseerimise järel risk, et inflatsioon hakkab kiirenema.

Euroala uusliikmetest on Sloveenias inflatsioon juba kiirenenud 6,4 protsendile, Küprosel ja Maltal vastavalt 4,7 ja 4 protsendile.

Slovakkia peaministri Robert Fico sõnul tuleb Slovakkial inflatsiooni vastu kaitseks kroon euroga siduda võimalikult tugevalt tasemelt. Eile tugevnes Slovakkia kroon euro suhtes rekordilisele 32,043 krooni tasemele.

Eurole üleminek edutab algselt teistest Kesk-Euroopa riikidest maha jäänud Slovakkia täiesti uude liigasse. "Slovakkia tõuseb eliidi sekka," ütles eile riigi peaminister Fico.

Nüüd jääb veel üle veenda euro hüvedes ka Slovakkia ülimalt skeptilist elanikkonda. Märtsi alguse küsitluse järgi oli 72% vastanuist euro suhtes negatiivsel seisukohal.

Kasulikuks hindas ühisraha alla veerandi vastanuist. Peamiseks hirmuks on hinnatõus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:31
Otsi:

Ava täpsem otsing