26. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Limestone valib eetilisi firmasid

Institutsionaalsetele investoritele mõeldud fondid registreerib Limestone Luxembourgis.

"Tahaksime olla Ida-Euroopas esimesed, kes hakkavad SRIga (Socially Responsible Investing - sotsiaalselt vastutustundlik investeerimine) tegelema," teatas Limestone'i investeeringute juht Alvar Roosimaa. "See ei ole iseenesest midagi uut, et ettevõte võiks olla vastutustundlik, mis tagab omakorda selle, et ettevõte on ühiskonnas edukas aastaid."

Limestone Partnersi SRI valdkonna juht Veronika Juchnewitsch rääkis, et sotsiaalselt vastutustundlikus investeerimises jälgivad nad kahte põhimõtet. Esimene samm on nn negatiivne taustauuring, mille käigus jäetakse kõrvale teatud sektorid, nagu alkoholi-, tubaka-, relva- ja hasartmänguäri. "Selline negatiivne seire võtab välja kõigest 10-12 ettevõtet terves Ida-Euroopas, arvestamata Venemaad ja SRÜd," märkis Juchnewitsch.

Järgmise sammuna valitakse välja ettevõtted, kes on juba sotsiaalselt vastutustundlikud või selleks muutumas. "See teema hakkab Ida-Euroopas üha populaarsemaks muutuma," toonitas Juchnewitsch.

Kohtudes ja juhtkonnaga suheldes saadakse lisaks põhjalikule finantsanalüüsile ka palju informatsiooni ettevõtte enda kohta. Samuti püüab Limestone anda nõu ettevõtetele, et mõjutada neid ühiskonna suhtes vastutustundlikumalt käituma.

Juchnewitschi sõnul on viimastel aastatel loodud hulk fonde, mis investeerivad sotsiaalselt vastutustundlikesse ettevõtetesse, samuti on paljud investorid omaks võtnud need põhimõtted. Eriti Skandinaavia institutsionaalsed investorid on eesmärgiks võtnud otsida taolisi ettevõtteid. Juchnewitschi sõnul hinnatakse kohalikke fondijuhte, kes ettevõtetega otse suhtlevad ja kohapeal käivad, mida kõike ka Limestone pakkuda tahab.

Roosimaa sõnul Limestone Eestis uut fondi ei loo. "Luxembourg on meie praegune valik," ütles ta, põhjendades seda asjaoluga, et välisinvestoritel on lihtsam ja soodsam sealt osta. "Nimelt on Eestis fondi ostmine neile väga raske, sest ükski suur platvorm, kes üle maailma fonde vahendab, ei ole Eestit oma struktuuri sisse lülitanud, sest Eesti on neile liiga väike," ütles Roosimaa.

Hansapanga investeerimistoodete osakonna juhataja Art Lukas

Teema on küll mõnda aega päevakorral olnud, kuid süsteemset lähenemist, kuidas hinnata ja arvesse võtta investeerimisobjektide sotsiaalset vastutustundlikkust, me seni juurutanud veel ei ole. Välistatud see mõistagi ei ole, kui piisavat klientide huvi näeme.

Usun, et koos majanduse arenguga muutub see teema ühiskonnas aina aktuaalsemaks.

Jälgides oma raha paigutamisel SRI printsiipidest kinnipidamist, saavad investorid survestada ettevõtteid oma tegevuspõhimõtteid muutma. Tasub meeles pidada, et sotsiaalselt vastutustundlikud ettevõtted ei ole automaatselt kõige kasumlikumad ja edukamad, nii nagu mahetooted ei ole tingimata kõige odavamad.

Silver Vohu, SEB kommunikatsioonijuht

SEB Varahaldus pakub SEB Ethical Global Fundi ja SEB Ethical Europe Fundi. Sotsiaalselt vastutustundlik investeerimine võimaldab üksikisikutel, ettevõtetel ning heategevusorganisatsioonidel investeerida raha teadlikult, võttes vastutust ning minemata vastuollu oma uskumuste ja põhimõtetega. Üks peamine põhjus, miks inimesed valivad eetilise investeeringu, on soov kindel olla, et nende raha ei toetaks midagi sellist, mida nemad ise peavad valeks, nagu hasartmängud, tubakatööstus või relvakaubandus.

Eesti investorite huvi seda tüüpi fondide vastu võib hinnata väga väikeseks. Ilmselt ei ole turg selleks veel küps, kuid see ei välista teema aktuaalseks muutumist tulevikus.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt