Mutli: Ansip ei tea, millest räägib!

Mariliis Pinn 29. mai 2008, 18:54

Tallinna abilinnapea Jaanus Mutli sõnul
võrdles peaminister Andrus Ansip oma tänases sõnavõtus võrreldamatuid asju.
Tartu ja Tallinna ühistranspordimahud erinevad üksteisest nagu öö ja päev,
mistõttu riigi poolt tekitatud segadust on Tallinna linnal ka kordades
keerulisem likvideerida.

Mutli sõnul ei oma peaminister Ansip piisavat informatsiooni Tallinna ühistranspordi kohta, teatas Raepress. "Kuidas ta saab üldse Tartut Tallinnaga võrrelda? Pealinna üks linnaosa on ka suurem kui terve Tartu linn! Kahe linna veomahud on võrreldamatud. Tallinna veomahud on kordades Tartu omast suuremad. Samuti tekib küsimus, kuidas saab riik ette valmistada ja vastu võtta põhiseadusega vastuolus olevaid seadusi ning sealjuures süüdimatuks jääda. Tallinna linn ja tema lepingupartner AS Ühisteenused on käitunud igati seadusekuulekalt, samuti rääkis kontrollteenuse üleandmise kasuks see, et sel moel tuli see linnale ehk siis maksumaksjale rahaliselt odavam," selgitas Mutli. "Tartus ei olnud olukord samasugune nagu Tallinnas. Tallinnas läksid transpordiameti kontrolörid kohe kohtuotsuse järgsel päeval koos ASi Ühisteenused töötajatega ühissõidukites piletikontrolli teostama. Kõigi ASi Ühisteenused piletikontrolöride automaatsest linna palgale võtmine ei ole paraku võimalik, kuna kõik ei vasta ametnikele esitatavatele nõuetele."

Peaminister imestas tänasel valitsuse pressikonverentsil, miks on pealinnal võtnud sõidupiletite kontrollimisel tekkinud segadustest jagu saamine niivõrd kaua aega ja tõi hea näitena eeskujuks Tartu.

"Mina ei ole kohus, kes seda asja nii väga hinnata saab. Aga tõsi ta on, et 2003. aastal muudeti ühistranspordi seadust ja see muudetud seadus andis õiguse kohalikul omavalitsusel delegeerida trahvimise õigust edasi ka äriühingutele. Ja mitmed kohalikud omavalitsused seda õigust ka kasutasid. Olgu kohe öeldud, et riik selle seaduse läbi ei teinud kohustust selle õiguse edasidelegeerimiseks, vaid see oli üks võimalustest. Kohalik omavalitsus võis täpselt samamoodi ise teostada kontrolli ja trahvida," sõnas Ansip.

"Praegune kohtuotsus ütleb, et kohalik omavalitsus, riik võib delegeerida edasi täitevvõimu teostamist, kuid kohtuvõimu teostamist ta edasi delegeerida ei tohi. Mulle teadaolevalt Tartus oli täpselt samasugune olukord, nagu Tallinnas. Tartus reageeriti väga kiiresti, vedajaga lepiti kokku selles, et mitte mingisuguseid leppetrahve ei rakendata, kuna lepingu sõlmimise aluseks olnud seadus ehk õiguslik alus langes ära. Seda käsitleti kui vääramatut jõudu ja kohe järgmisel päeval Tartu linn võttis need kontrolörid oma palgale ja piletita sõitjate leidmine, trahvimine käib nii nagu muistegi. Nii et mitte mingisuguseid leppetrahve, mitte mingisuguseid tõrkeid Tartu linnas ei olnud. Ma imestan, kuidas see Tallinnas on võtnud nii pikalt aega ja kuidas saavad üldse olla sellised väga suured vahed haldussuutlikkuses kahe Eesti kõige suurema linna vahel," lisas mees pressikonverentsil.

"Ma ei mõista, miks ei loe me meediast, et 2003. aastal allkirjastasid reformierakondlastest tollane majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonen ja justiitsminister Märt Rask seaduse, mille praegune Riigikohtu esimees Rask nüüd reformierakondlase ja praeguse justiitsministri toetusel põhiseadusega vastuolus olevaks tunnistas," tõdes Mutli.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2008, 15:34
Otsi:

Ava täpsem otsing