X-Files kohtub Indy'ga

Rivo Sarapik 30. mai 2008, 00:00

Indiana Jonesi neljas film valmistab pettumuse. Tehniline pool annab põhjust mõnuleda, ent üle vindi keeratud lugu nullib selle.

Ühelt poolt oli uue ja neljanda Indiana Jonesi filmi tulek põnevusttekitav, sest eks saatsin minagi lapsepõlves mõned tunnid filmi seltsis mööda.

Too sangarlik seikleja, kes superkangelase kombel tegelikus elus hoopis tagasihoidlikumat ametit peab ehk professoritööd teeb, inspireeris vanasti põlvkondi - noortest vanadeni.

Teisalt jälle ei läinud ma saali mitte just parimate ootustega, sest kaskadöörid teevad oma töö tavaliselt korralikult ja neid selja tagant või külje pealt vananevate staaride pähe pidades võivad karakterid isegi hästi töötada.

Samas, paari aasta tagune teos "Tulemüür" näitas Harrison Fordi vanust, sest liikumine ja näitlemine olid vaevalised, mis ootusi Indy suhtes kõrgeks ei kütnud.

Näha on, et Steven Spielberg lavastas seriaali neljandat osa kirega - alles on seitsmekümnendatest-kaheksakümnendatest tuntud esteetika ja valgustus.

Filmi üles võtnud operaator Janusz Kaminski pidi töö hästi tegemiseks ja tekkinud käekirja säilitamiseks vaatama üle oma eelkäija Douglas Slocombe'i kolm teost.

Alles on ka Indy. Seitsmekümnele lähenev Harrison Ford pumpas end rolliks ilusti vormi ning mõjub seiklejana usutavalt.

Eelmisest jaost lahutav kaks aastakümmet ei ole peategelasele tugevat jälge jätnud - lisandunud kortsud välja jätta - ning vaataja saab osa tobenaljakatest juhtumistest, üle kivide-kändude kulgevast armuloost, mis saab sel korral lõpliku punkti, hüplikust suhtest pojaga ning… ufodest. Just, ufodest. Kui avaminuteil väga veenvalt kommunisti kehastanud Cate Blanchett tulnuka torsot lahti lõikas, jäi õhku veel lootus, et äkki on see vaid petteks.

Ent kui tulnukate laev end filmi lõpupoole siiski kokku kogus ja siit lahkuma asutas, lipsas tahtmatult üle huulte "mida kuradit?". Niivõrd ootamatus kontekstis ilmus ekraanile hõbedane lendav taldrik. Päevi pärast seanssi kummitab see endiselt peas, sest Indy on ju arheoloog. Tema nime ja mõistet ufo ei tohiks ju ühes lauses koos kasutada. Ja see ongi see, mis ei lase filmist täit mõnu tunda. Järgmiseks saadetakse Robocop kiviaega?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing