Tõnis Oja • 1. juuni 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Euribor seitsme ja poole aasta kõrgeim

Pikaajaliste laenude baasintressiks kujunenud kuue kuu Euribor kerkis reedel 4,928 protsendini, mis on selle kõrgeim tase alates 2000. aasta detsembri algusest.

Eelmine kord kerkis sadade tuhandete elamuasemelaenude võtjaile väga oluline intress viie protsendi lähedusse, 4,917 protsendini, möödunud aasta detsembri keskel, kuid siis hakkasid pilved maailmamajanduse kohal liiga süngeks minema ning vähem kui kaks kuud hiljem oli Euribor juba alla 4,3 protsendi.

Ehkki hõiskamiseks on veel liiga vara, tundub, et finantsturgudel on kõige hullemast üle saadud ja USA majandus ei pruugigi langusesse minna. Sellele viitab möödunud neljapäeval avaldatud USA esimese kvartali sisemajanduse kogutoodangu täpsustatud number, mis oli 0,9 protsenti, mitte aga 0,6 protsenti, nagu hinnati varem.

Samas ei ole aga kuhugi kadunud inflatsioon, pigem on see muutumas üha suuremaks probleemiks. Juba on hakanud kostma hääli, et USA Föderaalreserv peaks inflatsiooni ohjamiseks baasintressi tõstma. Dallase Föderaalreservpanga presidendi Richard Fisheri sõnul tuleks seda teha pigem varem kui hiljem.

Erinevalt USA kolleegidest, kes on viimase aastaga langetanud baasintressi agressiivselt, pole Euroopa Keskpank intresside langetamisega kaasa läinud. Seda eelkõige põhjusel, et siinse keskpanga peamiseks ja ainsaks juhiseks on inflatsiooni ohjes hoidmine, USA keskpanga teiseks funktsiooniks on aga ka kontroll tööhõive üle. Kuna ülemaailmse majanduskriisi oht väheneb, väheneb ka euro baasintressi langetamise vajadus.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt