11. juuni 2008 • 4 min
Jaga lugu:

France Telecom lisaks rahvusvahelist mõõdet

Aripaev.ee küsimustele vastas Eesti ja Baltimaade parimaks börsifirmaks tituleeritud Eesti Telekomi juhatuse esimees Valdo Kalm.

Mille poolest olete te paremad kui teised Balti börsiettevõtted?

Me võime öelda, et Balti aktsiaturud on küllaltki noored, meie oleme pikaajaline börsiettevõte ning oleme näidanud läbi nende aastate stabiilsust ja usaldusväärsust. Me pole kunagi öelnud, et me oleme tohutu kasvuettevõte käibe mõttes, aga kogu aeg on meil hästi läinud kasumi mõttes.

Oluline on ka turupositsioon, meie tütarettevõtete tugevad turuosad: EMT-l on ligi 50protsendiline turuosa, Elionil kõnede puhul ligi 80 protsenti ja Microlink on mitmes oma ärivaldkonnas turuliider.

Milline on Eesti börsiettevõtete tase võrreldes teiste Balti riikidega?

Olen kokku puutunud Leeduga, olles ise Leedu Telekomi ehk TEO nõukogus. Nende tase on väga hea, nad on läbipaistvad. Otsest Läti kogemust mul pole, kuid olen näinud ka Grindexi aastaraamatut ja ma arvan, et konkurents on tugev. Päris korralikud börsid on.

Tähtis on siiski ka ettevõtte väärtus. Just sellepärast võis Telekom saada esikoha. Telekom on praegu aktsia hinna järgi kõige väärtuslikum ettevõte Baltimaades.

Kuidas oleks võimalik inimesi rohkem börsile investeerima saada? Võrreldes Rootsi börsiga on vahe meeletu.

Mina arvan, et just praegu on sellest populaarne rääkida. On ju meil aeg, kus tuleb mõelda rohkem säästmisele, eriti targale säästmisele. Investeerimine börsile aga ongi tark säästmine. Mina kui börsiettevõtte juht soovitada ju ei saa, aga ütleksin, et kui valida säästmise variantidest, siis praegu ongi just see aeg, kui tuleb börsile investeerimise peale mõelda.

Baltimaades on ju mitu ettevõtet, mis on näidanud stabiilseid tulemusi, investeerimine on igal juhul tõsine alternatiiv.

Võib-olla inimestel on psühholoogiline tõrge hüplikule börsile investeerimise vastu?

Jah, aga hüplikud on ju ka kinnisvarahinnad. Kui sa säästad ja kui sul jääb raha üle, siis ega neid instrumente väga palju pole. Siin on igal juhul üks tõsiselt võetav alternatiiv aktsiate või fondiosakute ostmine. Saab ju võtta ka väga konservatiivse positsiooni, valides sellised ettevõtted või fondiosakud, mis pole suure riskiastmega.

Mida arvate sellest, kui Eesti Telekomi omanik oleks France Telecom?

(Naerab.) Ma pole sugugi üllatunud huvi üle TeliaSonera vastu ja suurtest pakutavatest summadest, sest tegemist on börsil noteeritud läbipaistva ning igati tänapäevase ettevõttega. Teatakse seda, et TeliaSonera on tugev Skandinaavia turul, kuid vähe teatakse seda, et nad on väga tugevad ka Aasias.

Kas Teile pigem meeldiks, et France Telekom oleks omanik?

Ütleksin nii, et kuna TeliaSonera on nii-öelda Skandinaavia firma, siis Skandinaavia on ju ITs ja telekomis olnud esirinnas. Raske hinnata, kui palju lisaväärtust see annab. Tõenäoliselt on nende haare veel suurem, globaalses mõttes. Kuid tehnoloogiliselt on Skandinaavia väga tugev, meil on kõikjal tipptehnoloogia.

Kas majanduskasvu järsk pidurdumine on ka teie ettevõttele mõjunud?

Oli selge, et selline tsüklilisus on tulemas ja need on mõnes mõttes täiesti loomulikud protsessid. Kuid need on võib-olla paljudele üllatuseks nüüd veidi kiiremini toimunud. Meie põhiäri väga mõjusid tunda pole saanud, küll on see mõjutanud kauba ostmist. Me oleme ju infrastruktuuriäris, tavaliselt seda majanduse tõusud ja langused väga ei mõjuta.

Millal majanduskasv taas tuule tiibadesse saab?

Ma usun, et nõksakat ülespoole näeme järgmisel aastal, sest maailmamajanduses ei ole märgid sel aastal head. Oleme praegu maailmamajandusega palju rohkem seotud kui 1997. ja 1998. aastal, siis me suutsime kriisi ise mõjutada. Aga tõus tuleb kindlasti.

Autor: Kaisa Tahlfeld

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt