ÄP fototoimetus • 29. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tulevikuamet on energiaaudiitor

Järgnevad kuud toovad halbu uudiseid hinnatõusu rindelt. Oktoobris tõuseb järsult maagaasi hind (sõltuvalt tarbija suurusest 28 kuni 63%), juulis mõõdukamalt elektrienergia hind (umbes viis protsenti).

Hapuks läinud ettevõtluslaenude maht on kasvanud 900 miljonilt kroonilt märtsis 1,9 miljardile kroonile mais. Raske pole arvata, mis on neist laenudest andnud lõviosa - kinnisvaraarendus. Aga selle taga terendavad ettevõtete pankrotid.

Arvame, et nii ettevõtte kui ka eraisiku tasandil saab kulusid kärpida teatud piirini ja sellest edasi tuleb (energiasektori) hinnatõusuga ilmselt leppida.

Teiseks: suurenevatele kuludele peaks vastu seadma suuremad tulud, kuid seda on lihtsam öelda kui teha.

Ettevõtetel on just ekspordi suurendamise näol siiski teoreetiline võimalus olemas, et siit hädaorust üle vaadata, eraisikutel…? Pidada ühe töökoha asemel kaht või pühkida Maarjamaa tolm jalgelt?

Kui millegi hind on nii järsult tõusnud, nagu näiteks toornafta tündri hind (ja sellega seotult ka maagaasi hind), siis tekitab see ärritust ja nördimust. Aga säilitab kusagil ajusopis lootuse, et see kõik on üksnes ajutine ja hind langeb varsti n-ö normaalsele tasemele tagasi.

Kõige hullem on see, et nii ei pruugi üldse juhtuda - energiakandjate hinnad ei langegi enam.

Ja me peame õppima ellu jääma tingimustes, kus bensiiniliitri hind on stabiilselt kaks eurot ehk kolm dollarit.

See tähendab, et iga aasta uute maasturite müük langeb 50 protsenti ja elektriautode müük kasvab 50 protsenti; pankrotti lähevad lisaks need kinnisvaraarendajad, kes tavapärase niru soojustusega majakarpe müüvad. Otsesest elektri-, gaasi- või õliküttest ei taha uue eluaseme ostjad kuuldagi. Minimaalne pakett on soojuspump kombineerituna halupuidu küttekoldega. Puit on ressurss, mis kestab palju kauem kui nafta ja gaas.

Nõutuimaks ametiks kujuneb lähiaastatel energiaaudiitori tööpost, sest energiaaudit on kohustuslik iga eluaseme ostul-müügil, ilma selleta ei võeta vastu ka ühtegi ühiskondlikku hoonet ega muud rajatist.

Meie õnn on see, et energia ei ole maailmast otsa lõppenud - õnnetuseks on ta muundunud odavamast liigist kallimaks. Näiteks Eestimaa Rohelised seavad suurimad lootused tuuleenergia kinnipüüdmisele.

Nende ideel on ses mõttes jumet, et Eesti kliima on aasta-aastalt kas just soojemaks, ent kindlasti tuulisemaks läinud. Alternatiividele tuleb tõsist tähelepanu pöörata, sest fossiilkütuste varud on lõplikud, seega hind saab ainult tõusta.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt