6. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Uus raamat ja film

Arhitektuuri võib esitada ka filmi kujul. "Maja" on dokumentaalfilmide sari, mida Margit Mutso ja Peeter Prambat on truult ja pühendunult teinud juba pikka aega.

Igal aastal võetakse kaamera ette parimad majad, Kultuurkapitali aastapreemia nominendid, filmitakse üles ning palutakse majade arhitektid ise kommenteerima.

Tegemist on väga tänuväärse talletustööga, mille tulemusena loodud filmid on sobivad kingitused ka välismaalastest sõpradele.

Mida vanem "Maja" film, seda põnevam on seda taas vaadata ja kuulda, kuidas inimesed enda projekteeritud maju vahetult kommenteerivad. Video on lühike ja kompakne, ei väsita pika jutuga, vaid paiskab vaataja ette esindusliku kaleidoskoobi Eesti arhitektide 2006. aasta loomingust. Varasemad "Maja" filmid on saadaval DVD-komplektina.

Kirev Eesti eramuarhitektuur

Eesti Arhitektide Liit hindab ka intiimsemat kultuuri. Üle aasta esitletakse näitust ja korraldatakse konkurss kas parima arhitektuurilise väikevormi või parima eramaja tiitlile. Mullu premeeriti esimesi, tänavu on taas järg eramute käes.

Konkursile esitavad töid arhitektid ise, tööd vaatab läbi arhitektide liidu žürii ning sõelale jäänud valik on eestilikult kirev. Juba eelmine eramute näitus, mis koondas maju aastatest 2002-2005, sai meil ja mujal kiidusõnu just Eesti eramuarhitektuuri kirevuse ja professionaalsuse eest.

Seekordnegi eramuvalik kinnitab, et meie arhitektidel on indu eramute projekteerimiseks ja nende kallal pühendunult nokitsemiseks. Need erilised majad ei paista küll paraku massilisest majabuumist tekkinud kuuripõldudel silma, ent eraldi välja nopituna tõestavad meie uhket eramutaset.

Militaarõhustikku kandvad majad

Kirjastusel Tänapäev on käsil juba mitmendat aastat ilmuv ja paljudele huvi pakkunud sari, mis võtab ette majad tüüpide kaupa.

Alustati populaarsetest ja mitmeski mõttes juba läbi nämmutatud mõisatest ja kirikutest.

Järgnesid aga juba põnevamad ja hoopis harvemini süstemaatilist tähelepanu pälvivad raudteejaamad, tuulikud, taluhäärberid, sillad.

Natuke laialivalguvaks jäi linnavaadetest köidetud raamat, ent nüüd on ilmunud juba päris nišimajadest koostatud väljaanne, kus sees efektsed kasarmud ja staabid.

170 fotot ei koonda kaugeltki mitte kõiki nimetatud tüüpi maju, vaid annavad ülevaate kahe maailmasõja vahel Eesti Vabariigis üles ehitatud militaarkorpuste üleüldisest õhustikust.

Autor: Urmas Oja

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt