Hannes Sarv • 14. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Ehitusettevõtted otsivad osalust Gruusia taastamisel

Üks selline ehitusfirma on elementmaju tootev EKO Majad OÜ. Ettevõtte tegevjuhi Peeter Eljase sõnul on nüüd paras hetk oma initsiatiivi üles näidata. "Eesti ehitajad just suurte töövõttudega praegu ei hiilga. Gruusias võivad need mahud olla aga päris suured - saaks ehk seljad kokku panna," kinnitas ta, et peale tema on huvi üles näidanud ka teised moodulmajade tootjad. Eljas on oma mõtte välja käinud ka Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektorile Indrek Petersonile, kes katusorganisatsiooni liikmete huvide eest seista saaks.

Petersoni sõnul pole väga palju võimaliku Gruusia taastamises osalemise teemal arutletud. "Ausalt öeldes on meie liikmete huvi olnud väike," ütles ta ja lisas, et peale moodulmajade tootjate pole teised liidu poole pöördunud. Siiski teadis Peterson veel öelda, et näiteks materjalitootjad peavad esialgu tootmise nõnda kaugele viimist riskantseks.

Riigikogu väliskomisjoni liikme Marko Mihkelsoni hinnangul on Eesti ettevõtetele praegust majandusseisu arvestades osalus Gruusia ülesehitustöödes tähtis. "Ääretult oluline oleks meie sellist tugevat välispoliitilist positsiooni ka kaubandussuhete kontekstis n-ö materialiseerida,"ütles ta ja kinnitas, et väliskomisjon arutas teemat juba nädala eest esmaspäeval. Lihtsaim viis ettevõtetele saada teavet oma võimalustest Gruusia-projektides osaleda on Mihkelsoni sõnul paluda infot välisministeeriumilt või Eesti saatkonnalt Thbilisis.

AS Koger & Partnerid on üks vähestest Eesti ettevõtetest, mis Gruusias tegutseb. Enne relvakonflikti algust oli neil sealmaal siiski vaid üks objekt - Eesti Thbilisi suursaatkonna hoone renoveerimine. Kuigi vahepeal tööd katkesid, kinnitas ettevõtte juhataja Andres Pärloja, et praegu on töölised uuesti objektile saadetud.

Koger & Partneritel olid enne Venemaa rünnakute algust käsil ka mõned teised projektid, kuid need on nüüdseks külmutatud. "Me ei looda, et lähima poole aasta jooksul mingeid otsuseid julgetaks vastu võtta," ütles ta. Kuid riigi ülesehitusest on ettevõte kindlasti huvitatud. "Oleneb, milline rahvusvaheline organisatsioon seda suunama hakkab ja kui palju Gruusia riik ise. Väga palju sõltub sellest, kellele need hanked peavad suunatud olema," sõnas Pärloja ja lisas, et Koger & Partnerid võiksid abistada nii infrastruktuuriobjektide rajamisel kui ka elamuehituses. Senine kogemus Gruusias on ettevõttel igatahes positiivne. "Eesti ettevõtjate ja riigi taust mängib igal juhul meie kasuks. Meisse suhtutakse seal väga hästi ja probleeme pole selles osas kohanud," lisas Pärloja.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt