Vana hea puit tuleb talveaedade konstruktsiooni ikkagi tagasi

Ketlin Priilinn 24. september 2008, 00:00

"Talveaedu saab teha nii soojapidavaid kui ka kasvuhoonetüüpi, esimesed on muidugi kallimad," seletas ASi Marivari müügijuht Kalev Kuusik. Ehkki endiselt kasutatakse karkassi ehitamiseks alumiiniumprofiili, saab soojatihedalt klaasida ka kliendi puitkarkassi. Kuid siinjuures peab olema tehtud kindel vundament.

Felistra ASi juhatuse liige ja müügidirektor Kalle Kahki sõnul teevad nemadki vaid alumiiniumprofiilist karkasse, ehkki järjest enam levib nende võõpamine tamme, mahagoni või isegi marmori karva. Puitu pidavat kliendid ihalema hubasuse tõttu. Puidust karkassi miinuseks on postide, talade ja sarikate jämedus.

FIE Enn Ereb aga teeb talveaedasid vaid puidust. "Eks alumiinium on kindlasti odavam, kuid vähegi esinduslikuma hoone korral jätab puidust talveaed väärikama mulje," pidas ta oma käsitöölikku naturaalsest puidust või liimpuidust ehitatud toodangut parimaks.

Siiski ei suuda keegi pakkujatest ühtegi konkreetset talveaia ruutmeetri ega muud hinda esile tuua. On ju talveaia rajamine paljuski koha, hoone ja tellija soovide nägu. Seega tugevalt projektipõhine.

"Kui mainiksin mingi kindla ruutmeetrihinna, aga tegelikkuses läheb asi konkreetse lahenduse puhul kallimaks, võivad paljud pettuda," lisas Kuusik.

Oma osa hinnakujundusse annab lisaks karkassiga kombineerimisele ka klaaside valik. Need võivad olla täiesti tavalised, toonitud või hoopis päikese eest kaitsvad.

Hinnale annab lisa ka avanevate klaaside ja uste arv. Siin on ju tegemist lisaraamide, hingede, lukkude ja ajamitega.

Uudisena levib Kahki seletusel küttega klaaspakett, mis aitab hoida klaaspinnad talvel puhtad ja talveaia küttekehadest lageda.

Viimane on maast laeni klaasidega ruumis üsna oluline näitaja, et küttekeha väljavaadet ei risustaks. Lisaks aitab köetud pakett hoida talvekülmade ajal klaaspinnad seestpoolt kondensveest puhtad.

Peamiselt suvepikendajatena tuntud talveaedu saab kasutada ka suviti. Ühe lahendusena nimetab Kuusik voldik- või lükanduksi, mida saab soojal ajal lahti teha. Nii saab talveaiast suveks traditsiooniline veranda.

Minu jaoks oli paar aastat tagasi talveaia loomise peamiseks argumendiks see, et oleks ka sügisel ja talvel üks tore koht, kus saaks oma pere ja sõpradega istuda, kohvi või kakaod juua. Aga ka lihtsalt mõnusasti lõõgastuda. Samuti kasvatame talveaias mitmesuguseid taimi.

Arvan, et meie kliimas on see väga hea võimalus sooja aastaaja pikendamiseks. Suurema osa aastast ju nagunii tavalise rõdu peal või lihtsalt aias istuda ei saa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing