Mõnus moodne maakodu

Urmas Oja 06. oktoober 2008, 00:00

Milline peaks üks tänapäevane uus maamaja olema? Palkidest ja poest ostetud? Teisest külast kohale sõidutatud? Ise oma käega savist ehitatud? Sellisele küsimusele vastust otsides liigub kiiresti fookusse arhailise arhitektuuri teema. Milline see siis on? Viilkatusega puitmaja?

Jah, just sellise vastuseni jõutakse liigagi sageli, ent stiilse ja ausa arhailise olemisega viilkatusega puitmaja leidmine tüüpmajakataloogidest päädib halvemal juhul mõne sealse maja-toote ostuga. Või siis lõppeb kiirelt, kui kellelegi meenub, et maju teevad ju tegelikult arhitektid, mitte tehased. Tuleks küsida neilt!

Skad Arhitektid on büroo, kus töötab arhitekt Sten Ader. Temal on olnud põhjust eelkirjeldatud teemadega põhjalikumalt tegeleda, kuna tellija soovis just sellist hoonet - pisikest ja tagasihoidliku ilmega maamaja, mis oleks samas ka eksimatult moodne.

Taoliseid on viimastel aastatel meil ennegi püstitatud, neist markantseim näide Jüri Okase Mardi talu Saaremaal. Analoogseid on teinud näiteks Vahur Sova. Ent nende puhul on olnud tegemist ikka päris suurte ja täismõõdus eramutega, mis on kuurist või küünist lihtsalt inspiratsiooni ammutanud.

Aderi projekteeritud majja mahub kaks magamistuba, köögiga söögituba-eluruum ja pesuruum. Pinda on nagu ühes keskmises korteris.

Vaid elutuba on tehtud avar ja valgusküllane, selle põrand langeb tänu maapinna langemisele ning selle kohal platvormi pole. Teisel korrusel katuse all lisandub 25ruutmeetrine magamispind külalistele - need ongi alati partel, heintel ja lakas magada armastanud.

Ümber maja on ruumi ja avarust aga rohkem kui mõnes keskmises kortermajas kokku. Selle välise ruumi ja õhulise looduspildi tuppa jõudmise eest vastutab terrassiesine klaasist otsafassaad, mis tagab kena vaate jõele. See on üks suur element, mis majakese tänapäevaseks muudab. Teised on püstised ja horisontaalsed aknaristkülikud, kõigil eenduvad laudadest ümbrised ees.

Talulikult arhailiseks muudab maja selle puidukasutus. Seda vaheldumisi servamata laudadest seina kokkupanemist nimetatakse asunikulaudiseks. Selle asemel et planke kõrvuti üksteise vastu sättida, paigutati need hoopis poolenisti üksteise peale. Nii on tekkinud praktiline ja kena ruumilise väljanägemisega majasein. Katusekatteks on majakesel loomulikult laastud. Täpselt nagu vanal taluhoonel.

Paljudele muudab asja veelgi sümpaatsemaks tõik, et tegemist pole kuhugi Kesk-Eestisse ostetud suvalise maatükiga. Majake asub vanas talukohas, kus on elatud põlvest põlve. Seal on sündinud peremehe vanemad ja vanavanemad.

Suvel on kõikjal kena olla. Värvilist sügist on aga eriti mõnus nautida just maal, kus see vahetult ja loogiliselt kätte tuleb. Veab neil, kel on maamaja. Aga eriti sellel seltskonnal, kelle ürglihtne eramu on moodne ja intiimne osa toonasest taluansamblist.

Fotod: Mart Siplane

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing