Suured kõikumised võivad olla alles ees

Romet Kreek 17. oktoober 2008, 00:00

Euroopa juhtiva aktsiaindeksi optsioonide volatiilsus vihjab, et suuremad liikumised võivad veel ees olla, mitte selja taha jäänud.

Dow Jones Stoxx 50 indeksil, mis koosneb 50 euroopa suurettevõte aktsiatest, on oma volatiilsusindeks ehk hirmuindeks nagu seda on USAs S&P 500 indeksi volatiilsusindeks VIX. Euroopas on selle eluka nimeks VStoxx indeks. See indeks tõusis eile 13 protsenti, 74,12 peale. Indeks näitab kaudselt, kui palju maksab optsioonide ostmine, et kindlustada end vastava indeksi languse vastu.

"Hiljutine volatiilsuse kasv võib olla dramaatiline, kuid kõikuvuse tipp võib veelgi kerkida," kirjutasid eile Goldman Sachsi analüütikud.

Eile olid kõige kaubeldumad optsioonilepingud Euro Stoxx 50 osas detsembris lõppevad müügioptsioonid, mille täitmishinnaks oli 2200. See hinnatase on aga 15 protsenti madalam, kui oli üleeilne indeksi sulgemistase.

USAs algas päev sellega, et sealne S&P 500 indeksi volatiilsusindeks VIX viskles end rekordkõrgusesse. Indeks tõusis 5,75 protsendipunkti, 75 protsendile. See on igati ekstreemne tase. Vaid kuu aja eest oli volatiilsus vaid 30,3 protsenti.

Eilne börsipäev oli Aasias hullem kui Euroopas. Iseäranis kõvasti kukkusid Jaapani ja Vene börsid.

Investoritele närvilised ajad tuleb kuidagi üle elada. Pärast nii korralikku laksu lüüakse finantsturgudel ilmselt õhk puhtaks väga pikaks ajaks.

Nagu üks tuntud kõnekäänd ütleb - massid joovastuvad karjana, kuid karjas osalejad taastuvad maania lõpu järel omaette ükshaaval. Paljud võivad lüüa käega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing