Ketlin Priilinn • 21. oktoober 2008
Jaga lugu:

Plastist vihmatorud külvavad umbusku

"Tegelikult on asi plastmassist kaugel, tegemist on eriti hea kvaliteediga plastiga ning seda ei toodeta kusagil Hiina avarustes, vaid ikkagi Euroopas," hajutas ASi StarDekoor müügijuht Jüri Rumm inimeste kahtlusi plastmassist kui odavast hädalahendusest.

Selle kinnituseks toob ta inglise päritolu toodete võime taluda ka kuni 30 külmakraadi, samuti suvist päikesekuuma - on ju seda tõestanud testid. Seega peaks äärmuslikes ilmaoludes torude värv paigale jääma ning materjal endise kujugi säilitama.

Rummi sõnul kipuvad inimesed suhtuma tootesse natuke umbusklikult, sõna "plast" hirmutab paljusid ja seostub eelkõige ebakvaliteetse plastmassiga.

Plastist vihmaveesüsteemide suurima eelisena nimetab ta hinda, mis on võrreldes plekist liigikaaslastega tervelt 20% madalam. Eks see soodsus peaks siis eriti hästi avalduma suurte katuste puhul.

Liiatigi käivad Rummi kiitmisel plastsüsteemid kokku imelihtsalt - järgi vaid paigaldusjuhendit. "See käib kokku nagu lego ning igaüks saab sellega ise hakkama," lisas ta.

Pealegi ei kolise plastist vihmaveesüsteem Rummi kinnitusel ebameeldivalt ning samuti ei tasu karta selle deformeerumist. Võrreldes 0,6 mm paksuse plekist vihmaveesüsteemiga, kannatab see välja vähemalt 90 kg löögi- või muljumisjõudu.

Hooldus on sarnane teiste vihmaveesüsteemidega. Kevadel ja sügisel tuleb oksarisu ning puulehed eemaldada. Plastsüsteemile lubab Rumm keskmist eluiga kümme aastat või veelgi enam. Plast ju ei roosteta.

"Nad võivad ju teste teha, tegelikkus on aga paraku siiski teine," ei uskunud plekist vihmaveesüsteeme turustava OÜ Impextra juhataja Toomas Võsu plasttootesse.

Näiteks kinnituskonksud, mille külge süsteem kinnitub ja mis peaks ära hoidma selle, et süsteem esimese vihma korral ümber kukuks, on ju siis ka plastist.

"Selge on see, et pleki omaduste ja vastupidavusega ei maksa plasti üldse võrreldagi," välistab ta plastikust vihmavee süsteemide sobivuse siinsesse heitlikusse kliimasse.

Arvan, et plastist vihmaveesüsteemid ei sobi meie kliimasse, kus temperatuuri kõikumine aastas on -20…+ 30 kraadi. Plast muutub temperatuuri kõikumisel rabedaks. On kaheldav, mis juhtub siis, kui talvel tekib vihmaveerenni jää - kas plastrenn kannatab sellise koormuse välja nagu plekist renn? Lisaks külmub rabestunud plast lõhki. Arvan, et plastrenn kestab meie kliimas paar aastat. Plekk on meie ilmastikuoludes oma eesmärki täitnud aastasadu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas