Mari Hiiemäe • 23. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Moodne lähenemine juudi traditsioonidele

Juudi süvakultuuri festival "Ariel" pakub võimalust silmaringi laiendada ja juudi kultuurist veidi rohkem teada saada.

See, mida festival Eesti publikule vahendab, ei tarvitse ilmtingimata olla klassikaline ja jäik, kuna juudi kultuur nagu iga teinegi, kasvab, muutub ja areneb aja jooksul.

Festivali peaesinejana annab tänavu kontserdi klarnetivirtuoos David Krakaueri bänd Klezmer Madness, mis mõjub kogu oma stiilipuhtuse juures mõnusalt moodsa ja eksperimenteerivana.

Tegemist on erilist muusikastiili, klezmer-muusikat viljeleva kollektiiviga, kes oma muusikaliste mängupiiride raames jääb truuks küll traditsioonidele, kuid naudib samal ajal täiel rinnal tänapäevaste stiilide piiramatuid võimalusi.

Eesti lauljatari Sofia Rubina hinnangul on Klezmer Madnessi näol tegemist ansambliga, kes pakub eestlastele kuulamiseks midagi sellist, mida nad võib-olla kunagi varem kuulnud pole. "See on moodne muusika, mida ei kohta sageli ka džässi- või maailmamuusikafestivalidel," kinnitab Rubina.

Ajalooliselt loetakse klezmer'i alla kuuluvaks spetsiaalset sorti muusikat, mida on mängitud juutide tähtpäevadel ja pidustustel üle terve Ida-Euroopa. Jidiši keeles tähendab klezmer lihtsalt muusikat.

Juudi kultuuri festivalist soovitab Rubina osa võtta, et avardada oma maailmapilti ja silmaringi. "Juudi kultuur on väga huvitav ja mitmekesine. Ma arvan, et keskmine eestlane ei teagi sellest maailmast midagi," ütleb ta.

Rubina ise laulab festivalil koos gregooriuse laulu ansambli Vox Clamantisega vanu juudi psalme. Ta võttis sellest üritusest osa ka möödunud aastal.

"Ma näen, et inimestel on huvi millegi uue vastu, mida nad varem kogenud ei ole. Eelmisel aastal juudi sünagoogi kontserdil oli vähemalt pool publikust seal esimest korda," rõõmustab Rubina publiku huvi üle.

Juudi süvakultuuri festivali "Ariel" programmi kuuluvad tänavu lisaks kontsertidele ka loengud, raamatuesitlus ja klezmer-muusika töötuba.

Klezmer Madnessi kontsert toimub koostöös Jazzkaarega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt