Urve Vilk • 23. november 2008 kell 22:00

Motivatsioon tuleb inimese seest

Kuidas käituda, kui ettevõttes koondamiste laine taustal ei motiveeri töötajat enam eriti miski, pane või knopkaga tooli külge kinni või rihmad peale, aga ikka ei aita, nagu üks mu tuttav motivatsiooni puudumist ettevõttes, kust inimesi igal nädalal lahkub, illustratiivselt kirjeldas.

Psühholoog Aleksander Pulver ütles oktoobris toimunud Pärnu juhtimiskonverentsil, et tööandja saab töötajale pakkuda motivatsiooniks vaid vahendeid tema eesmärkide täitmiseks.

Eesmärkide saavutamisvõime baseerub inimese hinnangul. Kui töötaja arvab, et ta on hea spetsialist, kui ta arvab, et tal on õnnelikud suhted, kui ta arvab, et tema elu eesmärk on saavutatav, kui ta arvab, et tal on võimalus teha endal otsuseid, on ta motiveeritud. Heaolu on subjektiivne, see sõltub sellest, mida inimene arvab, mitte mida arvavad teised või kuidas on tegelikult.

See tähendab seda, et see, mis on motiveeriv ja mis on motiiv, ei tulene mitte vajadustest, vaid sellest, millise tähenduse omistab inimene sellele, mida ta teeb. Mõistmiseks peab teadma taustsüsteemi, kuidas inimene asju ja protsesse hindab. Kui inimesed tegutsevad eesmärgi nimel, mis on peale surutud ühiskonna või kellegi teise poolt, tähendab see seda, et kui eesmärk saavutatakse, ei ole see inimese jaoks tegelikult üldse oluline, see ei paku lõbu ega lusti.

Tähendab, et peab kaasama inimesi, kelle eesmärgid ja sisemine taustsüsteem ühtivad organisatsiooni eesmärkidega. Pulveri sõnul näitab pühendumust see, kui töötaja jätkab tegevust ilma välimise surve ja kontrollita. Siis on see ka töötaja eesmärk, mida ta täita aitab.

Hetkel kuum