Euroopa Liidust tuleb Eesti e-riigi arendusse ligi miljard krooni

Annika Matson 14. jaanuar 2009, 00:00

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsleri Marika Priske sõnul tuleb aastani 2013 EList Eesti e-riigi arendamiseks ligi miljard krooni. Lõviosa sellest on plaanis infoühiskonna arendamiseks kasutada juba sellel aastal, ütles ta riigiportaali eesti.ee tutvustaval üritusel.

Selleks aastaks on Eestis plaanitud infoühiskonna arendustöid Priske sõnul 600 miljoni krooni eest. Number sisaldab ka riigieelarves olevat osa. Summa võiks olla rõõmustav Eesti IT-firmadele ja seda just majanduslanguse tingimustes, ütles ta.

Priske sõnul soovitakse põhitähelepanu pöörata ärikeskkonna e-teenuste arendamisele. Üks osa Eesti e-riigi arendamisest on ka riigiportaali eesti.ee täiendamine.

Eesti e-riigi arendamisse panustatav miljard krooni ELi raha on riigile praegu hädasti vajalik, ütles ASi Datel juhatuse liige Andres Teder.

"Eestil on just nüüd ja praegu seda miljardit vaja ja tarvis on seda just IT-lahendustesse," ütles Teder. Ta ei usu, et euroraha Eesti firmadeni jõudmine võiks jääda omafinantseeringu puudumise või ideede ja projektide kirjutamise taha.

Üks osa Eesti e-riigi arendamisest on ka riigiportaali eesti.ee täiendamine. Dateli juhatuse liikme sõnul on selle arendamine kindlasti mõttekas, kuna tegemist on mugava ja paljusid välisriikide kodanikke imestama paneva portaaliga.

"E-lahendused on pikas perspektiivis riigile isegi odavamad. Ametnike armee peaks vähenema ja sellisel juhul peaks rahaline kokkuhoid tulema," rääkis Teder. Tema soovitus on infotehnoloogiasse investeerimine ja siis selle usin eksportimine Eestist välja.

Reaalsüsteemid ASi suuromanik Tiit Vapper ei usu, et Eestil oleks vaja miljardi krooni eest infosüsteeme arendada, ja jagades see summa ära viie aasta peale, siis polegi seda nii palju kokku.

"Ma ei ole kuulnud küll midagi, mida Eesti infosüsteemide puhul nii suuremahuliselt teha oleks vaja, see on hämmastav," ütles Vapper. Tema sõnul on Eestis mitmeid selliseid IT-projekte ja suuremaid süsteeme, mida on loodud korduvalt ja millel tulemust ei ole - raha on lihtsalt ära raisatud. Üks koht, kuhu miljard euroraha kindlasti ära kuluks, on juba olemasolevate süsteemide moderniseerimisse, möönis Vapper.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing