Steve Jobs = ligi pool Apple'i

Tõnis Oja 15. jaanuar 2009, 00:00

Kas Jobsiga on nüüd kõik? - küsis kolleeg minult pärast seda, kui Apple'i asutaja ja juht Steve Jobs andis lõpuks ometi selgituse selle kohta, miks ta on viimasel ajal märgatavalt kõhnunud. Küsimuses peitus paljude investorite hirm, et tema tervisega pole kõik korras.

Spekulatsioonid maailma tuntuima tehnoloogiakompanii ikooniks kujunenud Jobsi tervise teemadel hakkasid taas tuure üles võtma möödunud aasta detsembris, mil Apple teatas, et Jobs ei esine möödunud nädalal San Francisos toimunud messil MacWorld, kus ta on olnud peaesineja eelneval üheteistkümnel aastal.

Kuulujutte ei aidanud vaigistada ka asjaolu, et ettevõte on varasematel aastatel loobunud osalemast tervel real analoogilistest üritustest New Yorgis, Tokios ning Pariisis ning nüüdne San Franciscos toimunu jääb ettevõtte jaoks viimaseks.

Üks põhjus, miks Apple loobub messil osalemisest, on liiga suur surve, mida kliendid ja investorid on viimastel aastatel sellele üritusele pannud. Investeerimisfirma Needhem & Co analüütik Charles Wolf nimetas seda MacWorldi türanniaks. On ju eelneval kümmekonnal aastal Apple'i aktsia hind reageerinud Jobsi esinemistele kas suure tõusu või kukkumisele olenevalt sellest, kas esitletud tooted ületasid investorite (õigemini spekulantide) ootusi või valmistasid pettumuse. Aasta tagasi olid ootused nii üles kruvitud, et vaatamata üliõhukesele sülearvuti MacBook Air esitlemisele kukkus aktsia hind samal ja järgneval päeval kokku enam kui kümnendiku võrra. Kõige iroonilisemaks kukkumiseks võib pidada siiski aktsia 7,3protsendilist hinnalangust 2000. aasta 5. jaanuaril, mil anti teada, et Steve Jobsist saab taas ettevõtte tegevjuht.

Juhul kui Steve Jobs poleks vahetult enne MacWorldi avamist teatanud, et tema suvel tähelepanu äratanud märkimisväärse kõhnumise põhjuseks on hormoonide tasakaalustamatus ning selle ravimine võib kesta hiliskevadeni, oleks aktsia hind sündmusele reageerinud ränga kukkumisega.

Steve Jobsi näol on tegemist ühe andekama ning efektiivsema tegevjuhiga maailmas ning paljud peavad teda Apple'i kõige olulisemaks väärtuseks. "Steve on tõenäoliselt Apple'i suurim väärtus, aga ka suurim risk," lausus uudisteagentuurile Bloomberg investeerimispanga RBC Capital Markets analüütik Mike Abramski. Ettevõtet ehk kõige paremini tundev investeerimispanga Piper Jaffray analüütik Gene Munster, kes on Apple'i aktsia hinna suhtes ka kõige optimistlikumalt meelestatud, lausus möödunud kevadel ajakirjale Fortune, et kui Jobsiga midagi juhtub, kukub aktsia hind päevapealt vähemalt 20 protsenti. Erinevate analüütikute hinnangul võib tema osa ulatuda kuni 40 protsendini ettevõtte turuväärtusest.

Usaldamatusele enda vastu pani aluse Jobs ise juba viis aastat tagasi, 2004. aastal, mil tal avastati kõhunäärme kasvaja. Paraku teatas ta selles alles tükk maad hiljem, pärast edukalt tehtud operatsiooni.

Ehkki operatsioon oli edukas ning spetsialistide hinnangul tema elule ohtu ei olnud, tekkisid uued kahtlused pärast suvel toimunud esitlust, mil pandi tähele Jobsi erakordset kõhnust. Apple'i suhtekorralduskontor teatas vastuseks küsimustele, et tegemist oli tavalise gripiga, mis loomulikult väga usalduslikku muljet ei jätnud.

Uudisteagentuur Bloomberg avaldas suvel kogemata Jobsi nekroloogi ning CNN oktoobri alguses valeteate tema südameatakist, mis kukutas aktsia hinda esimese tunniga 5,4 protsenti ning kahandas Apple'i turuväärtust 4,8 miljardi dollari võrra.

Nüüdseks peaks Jobsi tervis vähemalt mõneks ajaks päevakorrast maas olema ning analüütikute-investorite tähelepanu keskenduma majandustulemustele ning tooteuuendustele.

Viimaste kuulduste kohaselt võib juba kevadel või suvel tulla turule väike mobiiltelefon iPhone nano.

Autor omab Apple'i aktsiaid

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing