Lasnamäe parklaäri hämarad telgitagused

Koit Brinkmann 10. veebruar 2009, 00:00

Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas märkis paari nädala eest meediat ja korruptsiooni puudutaval konverentsil, et igasugused lubade jagamised on korruptsiooniohu allikas.

"Lasnamäe on ainuke linnaosa, kus juba aastaid selline jama käib, kõik antakse ainult otsustuskorras üürile. Minul pole õnnestunud sinna pääseda," kurtis üks anonüümsust palunud parklaärimees.

Trikk on ka selles, et otsustuskorras maa rendile andmise korral saab linnaosa ühele linnavalitsuse määrusele viidates küsida minimaalset üüri, kõigest 2 kr/m2 kuus.

Turuhind on aga ammu vähemalt 4-5 krooni, makstakse ka 7-8 krooni ruutmeetri eest. Näiteks eelmisel suvel kruviti Mustamäel Tammsaare tee 92 parkla enampakkumisel hind 8,75 kr/m2 peale kuus.

Lihtne arvutus näitab, et enampakkumiste korral võiks Lasnamäe linnaosa aastas vähemalt paar miljonit krooni lisaks teenida.

Lasnamäe linnaosa vanema asetäitja Peeter Moorast põhjendas konkursside mittetoimumist sellega, et tegemist on viletsa äriga ning 2 kr/m2 ongi Lasnamäel turuhind.

"Kaks krooni, päris hea hind. Tavaliselt algavad hinnad 4-5 kroonist," kommenteeris Tallinnas kuut parklat opereeriva Kalon AO juhataja Olev Kuresaar hindu Lasnamäel. Hind sõltub parkla suurusest ja asukohast, hea, kui pole teisi parklaid läheduses.

"Isegi kui keegi tuleks meie asemele, poleks tal praegusel ajal põhjust rõõmustada. Kahe-kolme aasta taguse ajaga võrreldes on näha 30-40protsendilist langust," rääkis Punane 61a parklat pidava OÜ Linna Parklad omanik Oktai Zeinalov. Raske oleks hakkama saada, kui peaksime üle 2 krooni ruutmeetri eest maksma, lisas ta.

Majandusaasta aruannete järgi on parklapidajate käibed nigelad ning kasumit praktiliselt keegi ei saagi, kuid pole saladuseks, et selles äris liigub palju sularaha ning tegelikke käibeid on seetõttu lihtne varjata.

Äripäeva konsulteerinud parklaomaniku sõnul on ühe keskmise suurusega parkla pealt võimalik kuus 30 000 krooni puhaskasumit tasku pista. Ta tegi Lasnamäe ühe suurema parkla näitel kiire arvutuse, mille järgi teenib 450kohalise parkla omanik iga kuu puhtalt kätte 95 000 krooni.

Lasnamäe linnaosa valitsusele tehtud teabepäringus, milles palusime nimekirja otsustuskorras üürile antud parklatest, vastati, et neid on kolm.

Kuid Tallinna ametlikke teadaandeid läbi lapates selgus, et see info oli puudulik, sest tegelikult on parklaid 12. Lasnamäe linnaosa valitsus nõustus seejärel, et parklaid on rohkem.

Keskerakonda kuuluva Lasnamäe linnaosa vanema asetäitja Toivo Moorasti sõnul on parklad rendile antud turuhinnaga ja linnaosa ei ole raha kaotanud.

Intervjuu Lasnamäe linnaosa vanema asetäitja Toivo Moorastiga.

Miks ei ole korraldatud parklate rendileandmiseks konkursse?

Me oleme korraldanud.

Millal?

Mõned aastad tagasi.

Siis kui Oleg Rebane oli linnaosavanem?

Viimati jah siis. Lähipäevil kuulutame ühe konkursi välja, kuid ma kahtlen, kas on huvilisi.

Minul on küll teistsugune info. Pigem on avaldatud imestust, et miks ei ole lastud teistel Lasnamäel konkureerida.

Miks ei lasta, soovijaid ei ole.

Kui antakse otsustuskorras rendile, siis ei saagi ju keegi kõrvalt tulla?

Aga meil on üheaastased lepingud.

Miks?

Sest seadus lubab nii teha. Me tahame, et see maa ei seisaks tühjalt.

Minu arvestusel on Lasnamäe linnaosa jäänud aastate jooksul ilma päris suurest summast?

Väidan, et Lasnamäe linnaosa ei ole raha kaotanud.

Te ei ole ju parklaid turuhinnaga rendile andnud?

Praegu ongi selline turuhind, tehke elementaarne arvestus. Arvestage palju maksab elekter, palju tuleb inimestele palka maksta.

Nikolai Stelmach, Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjoni esimees, IRL
Mingisugusel x-põhjusel konkursside tegemata jätmine tundub eriti karm, kui arvestada linnale saamata jäänud tulu. Selle raha eest oleks võinud kas või lasteaiakohti juurde tekitada. Ootan linnapea reageerimist, tal tasuks kaaluda linnaosajuhtide väljavahetamist.

Oleg Rebane, Tallinna linnavolikogu liige, Lasnamäe linnaosa vanem 2004-2005, endine Res Publica liige
Olime aasta võimul ja avastasime toona, et mitmed parklad olid tegelikult suuremad, kui paberid näitasid. Paberite järgi aga maksti linnaosale üüri. Arutasime ka toona, kui suure summa on linnaosa aastate jooksul vähem saanud.

Parklaäris liigub 90% rahast sulas, mistõttu on seda kontrollida väga raske.

Põhimõtteliselt on see vale, et konkursse ei korraldata. Raske öelda, miks nii tehakse…niisama ei kingi tavaliselt keegi midagi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing