Täna võib olla GMi mihklipäev

Tõnis Oja 17. veebruar 2009, 00:00

Täna kukub kell USA autotootjate General Motorsile ning Chryslerile restruktureerimisplaanide esitamiseks, enne mida pidi aga kokkuleppele jõudma ametiühingutega.

USA autotööstuspealinna ajaleht Detroit News kirjutas nädalavahetusel, et üheks võimaluseks on endiselt General Motorsi pankrot.

Nädalavahetusel ning eile jätkusid General Motorsi läbirääkimised. Kui kokku ei suudeta leppida kulude kärpimises ning võlgade vähendamises, läheb General Motors ilmselt pankrotti.

Pühapäeval tuli ka uudis, et president Barack Obama loobus eelmise administratsiooni välja pakutud nn "autotsaari" kohast, kelle ülesandeks oleks olnud autotööstusele miljardite dollariteni ulatuv abipaketi jagamine ning selle kasutamise üle järelevalve tegemine.

Selle asemel on ta määramas rahandusminister Timothy Geithneri ning president Clintoni administratsiooni rahandusministri Lawrence Summersi.

Automüügi globaalne langus, eriti USA autotootjate oma, mis jaanuaris kukkus 27 aasta madalaimale tasemele, on viimas ettevõtetest raha välja üha suurema kiirusega.

Kui Jaapani autotootjaid eesotsas Toyotaga tabas müügi langus alles nüüd, siis USA kolm suurt autotootjat on hädas juba aastaid. Nii ei spekuleerita teatud ringkondades juba aastaid mitte niivõrd selle üle, kas General Motors läheb pankrotti, vaid pigem millal.

Kui praeguseks pole General Motors ametiühingutega kokku leppele jõudnud, siis võib see autohiiule saatuslik olla.

Tallinn. Tallinna börsil valitsevad endiselt minikäibed, mis pea olematu likviidsuse tõttu toovad endaga kaasa suuri protsentuaalseid hinnaliikumisi.

Nii oli eile ekstreemsemateks juhtumiteks Järvevana aktsia, mille hind kukkus 10,5 protsenti, ning Ekspress Grupi aktsia, mille hind langes 7,6 protsenti, 9,54 kroonile. Väärtpaberite käibed olid vastavalt 19 ja üheksa tuhat. Isegi Eesti Telekomi aktsia käive jäi alla 50 tuhande krooni.

Päeva suurima käibega (0,6 miljonit krooni) sai maha Eesti Ehituse aktsia, mille hind kukkus 4 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing