Eksministri kaevandus uurimise all

Hannes Sarv 09. märts 2009, 00:00

Kurioosseks teeb Õunapuu firma suhtes loodusele kahju tekitamise kahtlusega seoses algatatud kriminaalasja fakt, et endine minister on riigikogu keskkonnakomisjoni liige.

Õunapuu maal asuvas kruusakaevanduses, kust kaevandas tema ainuomanduses olev firma Hagudi Kruus, on neljapäeval vaikne. Karjääri suunduval lumisel teekattel on vaid ühed autojäljed, kuid needki pole maardla puust tõkkepuu ette suundunud.

See-eest on Õunapuule kuuluval maatükil masinad kõvasti mütanud varasematel aastatel. Lausa nõnda palju, et keskkonnainspektsioon on algatanud ettevõttele väljastatud kaevandamisloa rikkumise eest kriminaalmenetluse ja materjalid prokuratuurile saatnud.

Täpsemat infot Reformierakonna poliitiku ning endise rahandusministri tegevuse kohta on keeruline hankida. Õunapuu keeldus selgitustest.

Ehkki menetluse algatamist keskkonnainspektsioonist kinnitati, Äripäeva küsimustele vastuseid ei antud.

"Alustasime kriminaalmenetlust OÜ Hagudi Kruus suhtes KaRS N 363 lg 2 (looduskasutus- või saasteloata tegutsemine või loa nõuete rikkumine) tunnustel. Materjalid on edastatud 2. märtsil Lääne ringkonnaprokuratuuri Rapla osakonnale. Seega ei ole meil õigust menetlusse puutuvaid andmeid kommenteerida," saatis lühikese selgituse inspektsiooni pressiesindaja.

Kriminaalmenetluse ajaks on pärast Äripäeva järelepärimisi salastatud ka muidu avalikud ametlikud dokumendid, näiteks juhtunut puudutav kirjavahetus. Keskkonnaministeeriumi kodulehele oli aga ununenud Õunapuud esindavate advokaatide kiri, mille koopia õnnestus Äripäeval salvestada enne, kui ka see kodulehelt maha võeti.

Kirjas selgitavad Hagudi Kruusa esindajad Jüri Raidla ja Martin Triipan advokaadibüroost Raidla Lejins & Norcous, et alustatud menetlus pole põhjendatud. "Süüteokoosseisu puudumise tõttu ei esine antud juhul vastavate süüteomenetluste algatamiste alust," kinnitavad advokaadid.

Õunapuul ei õnnestunud aga uurimist peatada ja kuigi infot ei jagata, võib juhtumi sisu olla järgmine. Õunapuule kuuluv Hagudi Kruus on talle kohaliku keskkonnateenistuse väljastatud loal märgitud maksimaalset kaevandamismahtu mitmekordselt ületanud ja kaevandanud kruusa sügavamalt, kui selleks oli luba. Seetõttu võib ettevõtet ähvardada miljonitesse ulatuv trahv.

Aastast 2000 pärit kaevandmisloa peale on märgitud kaevandatava ehituskruusa kogumahuks 167 000 m0. Samas on maa-ameti koostatavas maavaravarude koondbilansis 2007. aasta kohta must-valgel kirjas, et ettevõte on üle kinnitatud mahu kaevandanud 211 000 m0 ehituskruusa. Juba 2006. aasta kohta koostatud bilansi selgituses on märge kaevandamismahu ületamise kohta.Lisaks on Hagudi Kruus ületanud tuntavalt maksimaalset aastast kaevandamismahtu nii 2006. kui ka 2007. aastal.

Äripäevale teadaolevalt on riik varasematel aastatel vaadanud ülekaevandamise kahtlustele läbi sõrmede. Pärast keskkonnainspektsiooni juhtkonnas toimunud muudatusi ja riigikontrolli huvi on probleemiga hakatud tõsisemalt tegelema.

Harri Õunapuu ei soovinud käimasoleva uurimise kohta kommentaare anda.

Intervjuu Harri Õunapuuga.

Kas vastab tõele, et Hagudi Kruusa vastu on algatatud kriminaalmenetlus?

Selle asjaga on niimoodi - kuna see on vaidluses, siis firma võttis advokaadid peale ja niikaua ei kommenteeri üldse.

Mis vaidlus see on?

Advokaadid väidavad, et firmal sisulist süüd ei ole ja kuna siin on juriidilised konksud, siis ma ei hakka seda kommenteerima.

Oli seal siis ülekaevandamine või milles on kogu probleem?

Ma olen nõus kogu materjali andma siis, kui menetlus on jõudnud nii kaugele, et saab kommenteerida.

Kas Teiega kokku oleks võimalik saada?

Ei. Kõike head Teile.

Ma olen väga üldiselt teemaga kursis. Tean, et seal on viltu pandud nende asjadega. Küsimus on ülekaevandamises.

Kriminaalasja algatamine tuleneb seaduse paragrahvidest. Eks juristid vaatasid seda nii ja naa, aga seaduse paragrahvid muud võimalust ei anna. Kui on ülekaevandamine ja sellises mahus, ei ole muud varianti, kui tuleb algatada kriminaalasi. Eks prokurör otsustab, mis edasi saab.

Olen härra Õunapuuga seda teemat arutanud. See lugu on juhtunud ilmselt juba varem, mitte nüüd viimase paari aasta jooksul. Siin on seadused vahepeal ka muutunud, aga tuleb tunnistada, et inimesed lihtsalt ei ole olnud hoolsad.

Küllap on hoolsuse küsimus mõlemapoolne. Ka riik ei ole suutnud oma järelevalvefunktsioone täita. Selles valdkonnas on meil veel kõvasti arenguruumi. Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogu arutab esitatud projekte teisipäeval ja üks projektidest on see, kus me palkame maa-ameti lennuki koos kogu tehnikaga ja hakkame karjääre pildistama.

See annab võimaluse kõik mahud välja arvutada. See teema (ülekaevandamine - toim) on üle Eesti laiem. Kus pahatahtlik, kus kogemata - igasuguseid asju on. Üldiselt on see valdkond selles mõttes praegu käest ära.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing