Kuriteokahtlused ETK tipus

Ralf-Martin Soe 13. märts 2009, 00:00

Eelmise aasta lõpus tagasi kutsutud Tõrva TÜ juhatuse esimees Olev Tomson esitas sel nädalal politseile avalduse, sest kahtlustab ETK tippjuhti Rein Seppa dokumentide võltsimises või võltsitud dokumentide kasutamises.

"Olev Tomsoni kahtlustust võltsitud dokumendi kasutamisest ETK juhataja poolt on võimatu kommenteerida ilma absurdi laskumata, rääkimata siis mingist kuriteost õiguslikus või moraalses mõttes," ütles ETK juht Rein Sepp. Mehe sõnul kahtlustab Tõrva TÜ Tomsonit omakorda kelmuses ning ühistu vara riisumises märkimisväärses ulatuses.

Tomson töötas 1992. aastast 2008. aasta detsembrini Tõrva TÜ juhina, kuni tema sõnul sisenesid 12. detsembril tema kabinetti ETK juhataja Rein Sepp, administratsioonidirektor Ahti Kuuseväli ning Tõrva TÜ nõukogu liikmena esinev Liivi Tarsalainen, ning teatasid, et tema aeg juhina on läbi. Põhjuseks Tõrva TÜ kolmemiljoniline võlg ETK-le. Selleks näidati ette 3. novembri Tõrva TÜ nõukogu otsus, mille oli notar kinnitanud.

Tomson mõistis juhatuse liikme volituste lõppemist, aga talle ei meeldinud, et "ETK üritas tast pettuse teel lahti saada." Nimelt tõdes Tartu Ülikooli juristidiplomiga Tomson, et juhatuse tagasikutsumise õigusega ühistu nõukogu volitused lõppesid 7. novembril 2008, kuid uus nõukogu asus ametisse alles 16. jaanuaril 2009. Mees arvas, et nõukogu otsus vormistati tagantjärele detsembris, mil nõukogu enam ei eksisteerinud. Dokumendi tagantjärele võltsimine ja selle kasutamine on aga kuritegu.

ETK nõukogu esimehe Väino Sassi sõnul annab ETK juhatus nõukogule aru, kui ta soovib mõne ühistu juhtimisse selle nõukogu kaudu sekkuda. Sassi kinnitas, et Tõrva TÜ juhatuse vahetamise teema võlgnevuse tõttu oli tema mäletamist mööda ETKs arutusel eelmise aasta detsembris, mitte novembris. Pealegi ütles Sassi, et kui mõne ühistu nõukogu otsustab juhatuse tagasi kutsuda, siis juht saab sellest teada kohe, mitte kuu aega hiljem. Samuti tehakse enne seda audiitorkontroll. See kinnitas mingil määral Tomsoni kahtlusi, kes arvas, et tegelikult tegi ETK juhtkond ettepaneku Tõrva TÜ nõukogule Tomson tagasi kutsuda detsembris, mitte novembris.

"Üks on kindel, seadusevastaselt tegutses Tõrva TÜ endine nõukogu esimees Vahur Lääts, kes esitles end nii notarile kui ka äriregistrile detsembris nõukogu liikmena, kuigi tegelikult olid volitused lõppenud," ütles Tomson. Kui Lääts poleks end nõukogu liikmeks valetanud, poleks ETK juhtkond suutnud võlgadesse sattunud ühistu juhti enne uue nõukogu tegevusse astumist tagasi kutsuda ja ETK palgal olevaid töötajaid Tomsoni asemele määrata.

Tõrva TÜ nõukogu liige Lembit Mäesalu sõnas, et otsus juhatus tagasi kutsuda tehti novembris, aga täpsustavate küsimuste juures tõdeb, et "ta kuulis nõukogu liikmete volituste lõppemisest hiljem ja et sellest see poleemika praegu ju ongi".

Mobiiltelefoni juures asus intervjuu ajal ka Tõrva TÜ endine nõukogu esimees Vahur Lääts, kes luges Mäesalule sõnu peale: "Vasta, et sina ei tea mitte midagi." Küsimuse peale, kas tegelik otsus tehti detsembris ja vormistati novembriks, haaras telefoni kõrvalt Lääts ja hakkas rääkima sellest, et Tomson ei teinud tööd korralikult. "Ei ole vormistatud tagantjärele. Palun vabandust, aga te segasite meie tööd," ütles lõpuks ärritunud Lääts ja pani toru ära.

Rein Sepp, ETK juht
Tõrva ühistu nõukogu valimine on ühistu volinike koosoleku pädevuses, juhatuse koosseisu üle otsustab ühistu nõukogu. Ei esimesel, ei teisel puhul ole keskühistul nendes küsimustes mingit otsustusõigust.

Kahtlemata on Teile teada asjaolu, et Tõrva ühistu endise juhataja Tomsoni tegevuse kohta on Tõrva ühistu juhatus esitanud Valga politseiasutusele süüteoteate, mille kohaselt kahtlustatakse Tomsonit kelmuses ja ühistu vara riisumises märkimisväärses ulatuses. Selle teadmise foonil on mulle täiesti mõistetav Tomsoni püüe avaliku arvamusega manipuleerida.

Taivo Ruus, Ruus Koch & Vabamets Advokaadibüroo partner
Nõukogu liikmel, kelle ametiaeg on lõppenud, puudub pädevus ühingu huvides ükskõik milliseid toiminguid või tehinguid teha. Kirjeldatud situatsioonis on võimalik, et juhatuse liige ei ole õiguspäraselt tagasi kutsutud. Nõukogu liikmete valimise otsustab üldkoosolek, üldkoosoleku peab aga kokku kutsuma juhatus. Seega on eelkõige juhatuse kohustus vältida sellise olukorra tekkimist, kus pädev nõukogu üldse puudub ja kui selline situatsioon peaks tekkima, tuleb viivitamatult astuda samme üldkoosoleku kokkukutsumiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:59
Otsi:

Ava täpsem otsing