Arco nõuab Tederilt Ukraina miljoneid tagasi

Kadrin Karner 18. märts 2009, 00:00

"Me tegelikult ei vaidle ju selle üle, me saame Arcoga normaalselt läbi ja saame aru, et kui ettevõte on sattunud sellisesse seisu ja tal vahendid puuduvad, siis ta ei saa seda projekti teha," kommenteeris Ühendatud Kapitali nõukogu liige Hillar Teder. Ta lisas, et saab aru, et Arco Varal on praegu raha vaja, et lunastada juulikuus võlakirjad.

"Oleme saavutanud põhimõttelise kokkuleppe, kuidas me käitume, palju nad saavad raha paari kuu jooksul ja millal nad saavad ülejäänud," selgitas Teder. Ta tõdes, et pooled ei ole jõudnud nimetatud kokkuleppe allkirjastamiseni, kuid Arco Vara börsiettevõttena peab näitama aktsionäridele, et nende raha on hoitud ja kaitstud.

Kas väidate, et tegemist oli vaid formaalsusega? "Jah, selles mõttes oli natuke formaalne, meil põhimõttelisi erimeelsusi ei ole. Istume ju ühes ja samas paadis ja kellegi huvi ei ole seda kummuli keerata," vastas Teder, kelle sõnul võib veel selle nädala lõpp või järgmine nädal tuua allakirjutatud kokkuleppe Arco Vara ja Ühendatud Kapitali vahel.

"Arco Varal ei ole kohtuvälist kokkulepet ASiga Ühendatud Kapital tehtud ettemaksu ja allutatud laenude tagasimakseks," kinnitas Arco Vara juhatuse liige ja finantsjuht Heigo Metsoja vastupidiselt Tederi öeldule.

Arco Vara loobus 3. oktoobril 2008 Ukraina Simferopoli kaubanduskeskuse tehingust, kuna Metsaoja sõnul oli projekti sisenemise ajaks kapitali hind tõusnud.

Teder ütles, et Arco Vara ja Sigma Real Estate Ltd lepingu järgi kohustus Arco Vara maksma 10 miljonit dollarit (120 miljonit Eesti krooni) Simferopoli kaubanduskeskuse aktsiakapitali ja andma 17 miljoni dollari (ligi 205 miljonit krooni) ulatuses allutatud või omakapitali laenu 2-3 aastaks. "Esimese makse aktsiakapitali ta tegi ära. Tol ajal tal oli arvel umbes 600-700 miljonit krooni, see oli aasta tagasi. Siis hakkas finantskriis pihta, pangad hakkasid temalt (Arco Varalt - toim) raha tasapisi tagasi imema," rääkis Teder.

Tederi sõnul olid Sigmal Arco Vara ees täita kohustused, mis kõik umbes läinud aasta septembriks täidetud said. Siis pidigi Arco Tederi sõnul aktsionäriks tulema, kuid raha tal enam ei olnud. "Selletõttu ei jäänud tal (Arco Varal - toim) muud üle kui ütelda, et ta osaleda ei saa, sest enam tal 17 miljonit dollarit ei ole," selgitas Teder.

Arco Vara 2008. aasta aruandest nähtus, et kuni Ukraina äripartner pole ühiste kavatsuste protokollist tulenevaid nõudeid täitnud ja Arco Vara pole Simferopoli projekti aktsiate omanikuks saanud, on ettevõttel võimalik 12 kuu jooksul tagasi saada kogu Ukraina investeering (aktsiate ettemaks ja antud laen), ehk 105,1 miljonit krooni koos kokku lepitud intressidega. Küsimusele, kas Arco Varal oli õigus 12 kuu jooksul projektist tagasi astuda, vastas Teder: "Niivõrd-kuivõrd."

Arco seisukohalt on kõige tähtsam märksõna likviidsus ning selles valguses on täiesti mõistetav, et kõik võimalikud allikad likviidsuse tekitamiseks üritatakse ära kasutada. Ju oli Arcole äriliselt mõistlik selline otsus praegusi olusid arvestades teha. Investoritel ei soovita aktsiat ei osta ega müüa. Olukord on pingeline ning kõige targem on seda mängu kõrvalt jälgida.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing