Konkurentsipiirang täpsustub

Pille Pettai 18. märts 2009, 00:00

Juulis jõustuv töölepinguseadus reguleerib senisest täpsemalt töötajatega sõlmitavaid konkurentsipiirangute kokkuleppeid.

Praegune seadus kohustab töötajat hoidma tööandja äri- ja tootmissaladust ning mitte osutama tööandjale konkurentsi, sh mitte töötama tööandja loata viimase konkurendi juures, kui need kohustused on ette nähtud töölepinguga. Kohustused jäävad ka pärast töölepingu lõpetamist, kui pooled sõlmisid niisuguse kokkuleppe ja tööandja maksis töötajale selle eest eritasu või andis muud hüvitust. Kehtiv seadus lubab konkurentsipiirangu kokkulepet sõlmida mis tahes valdkonna töötajaga, olenemata sellest, kas töötajal reaalselt on üldse võimalik tööandja huve konkurendi juurde tööle asumisega kahjustada või mitte.

Uue seaduse kohaselt võib konkurentsipiirangu kokkuleppe sõlmida vaid siis, kui see on vajalik, et kaitsta tööandja erilist majanduslikku huvi, mille saladuses hoidmiseks on tööandjal õigustatud huvi, eelkõige kui töösuhe võimaldab töötajal tutvuda tööandja klientidega või tootmis- ja ärisaladusega ning nende teadmiste kasutamine võib tööandjat oluliselt kahjustada.

Samuti peab konkurentsipiirang olema ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud. Piirang on tühine, kui selle sõlmimise eelduseks olevaid tingimusi ei ole järgitud.

Et konkurentsipiirangu kokkulepe kehtiks ka pärast töölepingu lõppemist, peab see lisaks olema sõlmitud kirjalikult. Kokkuleppe võib sõlmida kuni üheks aastaks. Piirangu kohaldamiseks pärast töölepingu lõppemist peab töötajale mõistlikku hüvitist maksma iga kuu pärast töölepingu lõppemist, seega mitte palga sisse arvestatuna või eritasuna töölepingu kehtivuse ajal.

Riigikohtu praktika kohaselt peab hüvitis konkurentsipiirangu eest pärast töölepingu lõppemist olema piisav selleks, et töötajale kompenseerida töökohavaliku piirangut, mis kujutab endast põhiseadusest tuleneva põhiõiguse riivet.

Kuivõrd ka enne 1. juulit sõlmitud töölepingule kohaldatakse uut seadust, tuleks töölepingute olulised tingimused, sh konkurentsipiirangu kokkulepped, üle vaadata ja viia uue seadusega kooskõlla. Kui töölepingu tingimus on pärast uue seaduse jõustumist vastuolus seaduse sättega, millest pole võimalik poolte kokkuleppel kõrvale kalduda, kohaldatakse seaduses sätestatut.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing