Saksamaal vallandas riigi abiprogramm autoostu buumi

Sirje Rank 30. märts 2009, 00:00

Riikliku tugimeetme sisu on maksta sakslastele peale, et nad oma vana auto uue vastu välja vahetaks. Kokku eraldas Saksamaa valitsus selleks majanduse ergutamise kavas 1,5 miljardit eurot, mis teeb 2500 eurot iga ostja kohta ja võimaldab osta kuni 600 000 sõidukit. Vana auto peab olema vähemalt üheksa aastat vana.

Meede on osutunud arvatust populaarsemaks ning lõppeval nädalal otsustas Saksamaa valitsus seda pikendada.

Veebruaris, mil USA kolm suurimat autotootjat teatas müügi vähenemisest 50% võrra, kasvas uute autode müük Saksamaal 21% ning võib märtsis veelgi suurem olla. Jaanuarist, mil toetust maksma hakati, on sakslased ostnud juba üle 350 000 uue auto.

Riigi toetusega uue auto ostnud sakslaste eelistuseks on väiksemad ja ökonoomsemad sõidukid. Üks suuremaid võitjaid riigi programmist on Euroopa suurim autotootja Volkswagen. VW tütarfirma Škoda müüs veebruaris 74% rohkem autosid kui aasta tagasi ning VW ise kasvatas müüki 23%. Kannatavad aga suurte ja kallite autode tootjad. BMW, Porsche ja Mercedese müük kukkus veebruaris 25-30%, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Kogu toetus ei lähe aga Saksa autotootjate toetuseks - Saksa tootjate turuosa on hoopis vähenenud, kuna sakslased on eelistanud väiksemaid välismaiseid mudeleid. Näiteks kasvas veebruaris aastatagusega võrreldes 229% Korea Hyundai autode müük, 215% Jaapani Suzukide ja 164% Vene Ladade müük.

Sõiduautode buumi vaatavad kadedalt pealt veoautode tootjad, kes samuti riiklikest toetustest ära ei ütleks. Veokite müük kahanes Saksamaal veebruaris 30%. Toetust nõuavad juba ka Saksa jalgratturid.

Saksa Daimleri juht Dieter Zetsche hoiatas, et kui toetus lõpeb, kukub Saksamaa autoturg uuesti kokku.

Saksamaa eeskuju on järginud ka teised Euroopa riikide valitsused. Itaalia valitsus annab neile, kes oma vana auto uue vastu välja vahetavad, 1500 eurot toetust ning kaks korda nii palju, kui uus auto on hübriidmootoriga. Prantsusmaa pakub toetust 1000 eurot ja ka Suurbritannia kaalub selletaolise meetme käikulaskmist.

Samas hoiatavad kriitikud, et riiklikud tugimeetmed ei aita kuidagi lahendada Euroopa autotööstuse peamist probleemi - ületootmist ning suurendavad vaid riigi võlga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:01
    Otsi:

    Ava täpsem otsing