Soros: börsid langevad edasi

Tarvo Vaarmets 08. aprill 2009, 00:00

Tuntud riskifondi Quantum juht George Soros nimetab märtsikuist kiiret aktsiaturgude ülessõitu karuturu ralliks, sest tema arvates ei ole USA majanduse halvemad päevad veel möödas. Lisaks usub Soros, et hoopis Hiina ja Brasiilia hakkavad üsna pea taas ilusamat kasvu näitama.

Olen ka ise siin mitmel korral liigse rõõmutunde ja turule hüppamise põhjendatuse kahtluse alla seadnud. Ka mina usun, et USA majandus pole oma põhja veel teinud ja ettevõtete tulemused kannatavad seepärast veel lisaks esimesele ka teises kvartalis.

Kui eelmisel aastal kaotasid riskifondid keskmiselt 19% oma väärtustest, siis Soros suutis oma fondi kasvatada 8% jagu. Nüüd usub mees, et USA majandus jätkab kokkutõmbumist, kusjuures võimatuks ei pea ta ka depressiooni.

Samas peab Soros oluliseks koordineeritud tegutsemist, tänu millele võime me siiski keerulised ajad edukalt üle elada.

Hoolimata mõningatest positiivsetest märkidest ei usu Soros, et ka USA kinnisvaraturg on oma langused seljataha jätnud. Lisaks märkis ta Bloombergile antud intervjuus, et pangad on endiselt väga halvas seisus.

"Pangad on suurtes mahtudes varasid alla hinnanud, kuid need kaotavad endiselt väärtust," rääkis Soros, kelle sõnul äsjane raamatupidamise muutus, mille järgi pangad ei pea varasid enam turuhinnas kajastama, hoiab neid küll elus, kuid pikendab USA majanduse taastumist.

Kui USA suhtes Soros just kõige optimistlikum ei ole, siis üsna positiivselt on ta meelestatud Hiina ja Brasiilia suhtes, öeldes, et esimese majanduskasv peaks juba aasta lõpuks taas kiirenema ja teise kasv taastub tänu Hiinast tulevale rauamaagi ja sojaubade nõudlusele samuti üsna pea.

Ka minu arvates oleks veel targem oodata, enne kui aktsiaturgudele hüpata - oodata just kindlamaid märke USA majanduse paranemisest, sest seni on tulnud ainult väikesed vihjed, mis aga maailma suurima majanduse ümberpööramisest veel ei kõnele. Loodetavasti hakkavad valitsuse abiprogrammid ja odavam laenuraha veel sel aastal tõukerauana tööle.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing