Pangalt hiilgav tulemus

Romet Kreek 20. aprill 2009, 00:00

Nii hävitav kriitika tuli ilmselt paljudele üllatusena.

JPMorgani juhatuse esimees Jamie Dimon ütles analüütikutele peetud kvartalitulemusi selgitaval telefonikonverentsil, et pank ei kavatse osaleda triljonidollarilises riigi ja eraraha koostööprojektis PPIP, mille eesmärk on pankadelt viletsate varade ostmine riigi pakutava laenurahaga.

"Me ei kavatse üldse kasutada PPIPd. Meie seda ei vaja," ütles Jamie Dimon. Ta lisas, et kui pank tahab osta viletsaid varasid, siis ta lihtsalt ostab neid, kuid valitsuselt nad selleks raha ei laena.

"Me ei võta kindlasti laenu valitsuselt," ütles Dimon. "Me oleme valitsuselt laenu võtmisest midagi õppinud. Arvan, et kui PPIP viiakse õigesti ellu, siis teeb see pangandussüsteemile head."

Panga juht lisas, et nad on valmis kohe maksma tagasi abiks saadud omakapitali, mis tuli TARP-abiprogrammist. Pank uurib võimalusi, kuidas saaks abi tagasi maksta.

JPMorgani esimese kvartali puhaskasum vähenes aastataguse ajaga võrreldes vaid kümme protsenti, 2,14 miljardile dollarile ehk 40 sendile aktsia kohta. Analüütikud ootasid kasumiks 32 senti aktsia kohta.

Kasumile aitas kaasa rekordiline 8,3miljardiline investeerimispanganduse tulu, mis saadi võlakirjade kauplemisest.

Pank jätkas laenukahjumite reservi kasvatamist ja võib panga juhi sõnul seda teha ka edaspidi.

Järgnevatel kvartalitel võib ulatuda eluaseme ostmiseks vajaliku omakapitali laenude kahju 1,4 miljardi dollarini, kvaliteetkinnisvaralaenude kahju 500 miljoni dollarini ja rämpshüpoteeklaenude oma 475 miljoni dollarini.

Kui vaadata, kuidas pangal on läinud, võib seda teha pika aja taha tagasi vaadates. 1999. aasta esimese kvartalis oli panga kasum 1,73 miljardit dollarit, nüüd oli kasum 21 protsenti suurem.

Panga laenuportfell on kasvanud 249 protsenti, 681 miljardile dollarile. Hoiused on kasvanud 243 protsenti, 907 miljardile dollarile. Pangas on hoiuseid olnud stabiilselt rohkem kui väljaantud laene.

Siiski on mõlemate osa bilansis tagasihoidlik. Bilansi maht kasvas 230 protsenti, 2,079 triljoni dollarini. Omakapital on kasvanud 380 protsenti, 170 miljardile dollarile.

Pangal on läinud hästi, kuna omandati Washington Mutual, mis andis kõvasti kliendihoiuseid juurde. Sealt saadi ka laenuportfell, mis ei ole just väga hea. Lisaks sellele on investeerimispanganduses elu lihtsam. JPMorgan omandas konkurendi Bear Stearnsi.

Konkurent Lehman Brothers pankrotistus. Ühe konkurendi, Merrill Lynchi, koristas ära Bank of America, mis liitis selle investeerimispangaga. Kui tegevus kontsentreerub vähemate osaliste kätte, aitab see isegi kahanenud mahud paremini üle elada - suurte turuosa kasvab.

Ettevaatlikuks teeb see, et analüütikud soovitavad peaaegu ühehäälselt JPMorgani aktsiat osta. Panga aktsia on saanud 15 ostusoovitust, seitse hoiusoovitust ja ühe müügisoovituse. Aktsia hinnasiht on 34,61 dollarit, neljapäeval maksis see 33,24 dollarit.

Aasta algusest on aktsia hind tõusnud viis protsenti. Samas kuu ajaga on aktsia hind pea kahekordistunud.

Suhtarvude poolest on aktsia kallis. Hinna-kasumi suhe oli 31,7, hinna-raamatupidamisväärtuse suhe 0,9.

Kuid kes tänapäeval suhtarve vaatab? JPMorgan võib olla ellujääja, kuid kas see oleks piisav põhjus aktsia ostmiseks. Kahtlasema kvaliteediga pangaaktsiad võivad spekulantidele rohkem teenimisvõimalust pakkuda, kui nad muidugi pankrotti ei lähe. Eelolevad kvartalid ei tõota pankadele lillepidu. Kui majandus peaks pöörama, on pangaaktsiad koht, kus olla.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing