Eesti investorid on aktiivsed

Tõnis Oja 05. mai 2009, 00:00

Vaatamata madalseisu jätkumisele Tallinna börsil, on Eesti investorid viimastel kuudel võrreldes välisinvestoritega aktiivsed aktsiate ostjad.

Erinevalt paljudest teistest aktsiaturgudest, mis on märtsis-aprillis tugevasti kosunud, on Tallinna börs olnud üsna tagasihoidlik. Nii kerkis kümne enam kaubeldava aktsia hinnaliikumist peegeldav Äripäeva indeks naljakuul vaid 2,2 protsenti. Võrreldes aasta algusega on indeks 4protsendilises miinuses.

Seda üllatavam on, et nii mitmegi ettevõtte aktsionäride arv on viimastel kuudel (tegelikult isegi viimase kahe aasta jooksul) kasvanud.

Tõsijutt. Mitmel ettevõttel on praegu kõige rohkem aktsionäre, mis tähendab, et see number on isegi suurem, kui eelmise börsibuumi harjal ehk 2006. aasta lõpus või 2007. aasta alguses.

Nii on kasvanud Eesti Telekomi aktsionäride arv 1. mai seisuga 4338 kontoomanikuni, mis on suurim vähemalt 2006. aasta novembrist. Aastatagusega võrreldes on telekomifirma aktsionäride arv kerkinud 17 protsenti.

Eesti Telekomi (aga ka Tallinna Vee) aktsia on investorite tähelepanu pälvinud tänu suurtele dividendidele. Eesti Telekom maksab omanikutulu 10,5 krooni aktsia kohta, mis teeb dividenditootluseks 13,6 protsenti. Tallinna Vee aktsia dividenditootlus on eilse sulgemishinda arvestades 8 protsenti.

Märkimisväärselt on kasvanud ka Baltika ja eriti Arco Vara Eesti residentsidest aktsionäride arv. Nii on 1. mai seisuga Arco Varal rekordilised 1519 Eesti eraisikust aktsionäri. Aastaga on nende arv kasvanud 272 kontoomanikuni. Eesti juriidilisest aktsionäride arv on aastaga kasvanud 42 protsenti, 289 kontoomanikuni.

Ka Baltika aktsionäride arv on kasvanud rekordilise 1969 kontoomanikuni.

Kui Eesti Telekom ja Tallinna Vesi peibutab investoreid dividendidega, siis Baltika ja Arco Vara tõmbenumbriks on aktsia väike hind.

Kui Citigroupi aktsia langes alla ühe dollari, rääkis keegi, et tegemist on pigem optsiooniga. Nii madala aktsia hinna puhul on kaotuse suurus kordades väiksem, kui võimalik võit tulevase võidu puhul. Sama kehtib ka Arco Vara ja teiste madala hinnaga aktsiate kohta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing