Heiki Kranichi uus tulemine

Koit Brinkmann 10. juuni 2009, 00:00

Tänasele Eesti Loto nõukogu kokkusaamisele on ükshaaval kutsutud personaliotsingufirma Fontes poolt välja valitud juhatuse esimehe kandidaadid. Kuue sõelale jäänud pretendendi hulgas on lotofirma senine juht Aivar Lepp, aga ka Reformierakonna endine peasekretär, erakonna halliks kardinaliks kutsutud Heiki Kranich.

Üks etapp on elus läbi saanud, peaks midagi muud proovima, põhjendas Kranich enda kandideerimist. Vahepealsetel aastatel on mees osalenud maadevahetustes ning vahendanud mitmele Eesti ärimehele kontakte Bulgaarias.

Ühe Reformierakonna siseeluga kursis oleva allika sõnul võib Kranichi kandideerimise taga olla kaks varianti - kas Reformierakond on ühe suure tehingu idanema pannud või on Kranich nii suurtes rahalistes raskustes, et otsib sissetulekut.

Lotofirma nõukogus on kaks Reformierakonna ning kaks IRLi liiget, lisaks neile veel reformierakondlasest rahandusministri Jürgen Ligi alluv Kurmet Ojamaa ning sotsiaaldemokraadist nõukogu esimees Ardo Ojasalu. Kranich ja Ojasalu on head tuttavad, omal ajal kinnitas just rahandusminister Kranich Ojasalu maksuameti juhiks.

"Kõike võib olla, spekuleerida võib igasuguste asjadega," lausus Eesti Loto nõukogu liige Andres Ammas küsimuse peale, kas Kranichi kandideerimine võib olla seotud Eesti Loto tulevase erastamisega ning Reformierakonna sooviga suruda ühte oma liiget firma etteotsa.

IRLi liikmest Ammase arvates ei peaks inimesele poliitiku märk eluks ajaks külge jääma. "Ei tohi unustada, et Heikil on silmapaistev finantsinstitutsioonides töötamise kogemus," lisas ta nii pankuri kui ka keskpankuri leiba maitsnud mehe kohta.

"Minuga pole ükski erakond sel teemal rääkinud," lükkas ka lotofirma nõukogu esimees Ojasalu tagasi oletuse, et Kranichit lükatakse etteotsa erakonna poolt. "Tunnen Heiki Kranichit hästi, kuid kandidaatide hulgas oli üle kümne inimese, keda ma tunnen," sõnas ta.

Reformierakondlasest Eesti Loto nõukogu liige Arto Aas, kes korraldab ja juhib igapäevaselt peaminister Andrus Ansipi büroo tööd, lisas, et üks endine minister on kindlasti väga tugeva juhtimiskogemusega ja tugev kandidaat.

Aasa sõnul pole aga vahet, kas kandidaatide hulgas on sotsiaaldemokraat, reformierakondlane või keskerakondlane, oluline on juhtimiskogemus ning poliitikaga pole Eesti Lotos midagi peale hakata.

IRLi ja Reformierakonna vahelises koalitsioonileppes kaalutakse mitme teise riigile kuuluva ettevõtte hulgas ka Eesti Loto kui ettevõtte või siis opereerimisõiguse müüki. "Minu hinnangul võiks operaatorlepingu rendileandmisega edasi minna, see on aga vähemalt pooleaastane protsess," avas Aas võimalikke tulevikuplaane.

Kuus aastat Eesti Lotot juhtinud Aivar Lepp ettevõtte erakätesse andmist ei poolda. "Siin on risk, et lähtutakse ainult sellest rahast, mida müügiga saadakse, ning ei suudeta näha kaugemale. Tuleks otsustamiseks rohkem aega võtta."

Eesti Loto tegevjuhiks pürgiv Heiki Kranich tunnitab, et kandideerimisidee tuli talle alles ajalehekuulutust silmates.

Miks kandideerite?

Elus saavad mingisugused etapid läbi, siis tuleb vaadata ringi ja teha midagi muud.

On see ainult Teie enda kandideerimine või ka erakonna soov enne erastamist suruda ettevõtet juhtima oma inimene?

Loomulikult minu enda. Pean tunnistama, et muutunud aegade tõttu on ka tavad muutunud. Näiteks sellist asja nagu motivatsioonikiri kirjutasin küll esimest korda. Aastal 2003 lahkusin erakonna kõikidelt juhtivatelt ametikohtadelt ning aktiivset poliitikat pole pärast seda teinud.

Kaks Eesti Loto nõukogu liiget kuuluvad Reformierakonda, lobitööd olete erakonnas ikka teinud?

Mis lobitööd saab olla sellises olukorras, kus valiku viib läbi personalifirma ning nõukogu ette saadetakse loetud arv kandidaate. Nõukogu koosneb nii opositsiooni kui ka koalitsiooni poliitikutest.

Ma olen küsinud, missugune on nõukogu liikmete arusaamine sellest, mis protseduuride järgi valik käib. Üritan endale tõestada, et suudan ka enda jõudude ja tahtmisega mingeid muudatusi oma elus läbi viia.

Minu jaoks on Teie kandideerimine ikkagi üllatav.

Ei saa salata, minu jaoks samuti. Lihtsalt ükspäev Eesti Ekspressi sirvides nägin kuulutust, mõtlesin põhjalikult, et üks etapp hakkab elus läbi saama ja mis edasi teen. Ja see tundus huvitav.

Räägitakse, et kandideerimise põhjuseks võivad olla Teie võlad linna peal.

Linna peal võlad?! Vaadake äriregistrist. Kõik me võtame võlgu ja kõik me maksame neid tagasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing