Poliitikud tahavad spekulante piirata

Silvia Kruusmaa 10. juuli 2009, 00:00

USA futuurituru peamine reguleerija Washingtonis, toorainefutuuride kauplemiskomisjon kaalub karmimaid regulatsioone naftafutuuride turul, kirjutas The Wall Street Journal.

Väljapakutud regulatsioonid, mida kauplejad kohe teravalt kritiseerisid, taotlevad spekuleerivate investorite mõju ohjeldamist. Silmas on siin peetud näiteks riskifonde ja investeerimispanku. Regulatsioonid piiraksid raha hulka, mida üks kaupleja saab panna ühele kaubale.

The Wall Street Journali arvamusloos kirjutasid Suurbritannia peaminister Gordon Brown ja Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy, et valitsused peavad ohjeldama ohtlikult kõikuvat nafta hinda, mis trotsib majanduse aktsepteeritud reegleid ning võib õõnestada kindlustunnet, samal ajal kui püüeldakse majanduse taastumise poole.

Viimastel kuudel on naftatootjad ja Aasia suuremad naftat tarbivad riigid rõhutanud hinna kõikumist vähendavate regulatsioonide vajadust ning ka USA senat on spekulante kõrgetes hindades süüdistanud.

Teisipäeval ütles senaator Byron Dorgan, et toorainefutuuride kauplemiskomisjoni tegevus on esimene positiivne samm ohjeldamaks naftaspekulante, kes tahavad teha kiiret raha Ameerika tarbijate kulul.

Suur osa naftafutuuridega kauplejatest on ärikauplejad - naftaettevõtted, lennukompaniid jne, kes tahavad kaitsta oma kasumeid kõikuvate energiahindade eest. Viimastel aastatel on aga ka suured finantskauplejad - riskifondid ja investeerimispangad - pannud raha naftasse ja teistesse kaupadesse.

Eelmise aasta juulis panid sellised investorid turule ligikaudu 300 miljardit dollarit, mis on neli korda rohkem kui 2006. aastal.

Naftaturgude analüütikud kahtlevad selles, kas spekulatiivsed investeeringud on hinnad üles lükanud. "Kellelgi ei ole selget ootust, milline võiks hind tulevikus olla. Finantsinvesteeringute limiitidel on vaid piiratud mõju üldisele kõikumisele," ütles PFC Energy analüütik David Kirsch.

Viimasel ajal näib süvenevat tendents, kus avalik arvamus kipub toormehindade kõikumises (tegelikult küll tõusus) süüdistama spekulante. On kuulda isegi signaale, et spekulandid tuleks nn oluliste toormete (energiakandjad, põllumajanduslikud toormed) kauplemiselt eemaldada. Minu arvates näitab see seisukoht võhiklikkust - lihtsalt ei mõisteta spekulantide funktsiooni hinna kujunemise mehhanismis.

Toormeturud on üles ehitatud nii, et tootjad ja tarbijad saavad just spekulantide abiga vähendada hinnakõikumistest tingitud riske. Kui spekulandid "valemist eemaldada", tõuseks hindade volatiilsus dramaatiliselt.

Kui spekulante ei eksisteeriks, kasvaks hüppeliselt hindade tsüklilisus ja volatiilsus. Suuremad ostjad saaksid tootjale hinna peale suruda - erineva nägemuse või motivatsiooniga spekulante ei oleks vastavat survet absorbeerimas.

Seega, vastupidiselt kohati väga õelaks muutuvale avalikule arvamusele, on spekulantidel positiivne roll toormete hinna kujunemise mehhanismis nii stabiilsuse tekitajate kui ka volatiilsuse ja riski vähendajatena.

Ilmselt nüüd keegi leiab, et kõike saaks edukalt, toredalt ja kenasti (riiklikult) reguleerida. Vaatamata oma suhteliselt noorele eale ma veel mäletan administratiivselt reguleeritud toormeturgu, mille resultaadiks oli tühjus poelettidel ja paarikilomeetrised bensiinijärjekorrad. Kena oleks, kui saaks seekord ilma nendeta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing