Telekom, hüvasti ja välkommen!

ÄP 23. september 2009, 00:00

See pealkiri on parafraas ühe nelja ja poole aasta taguse Äripäeva juhtkirja pealkirjast, kus "Telekomi" asemel seisis "Hansapank". Lubame endale pisut nostalgiat.

Eile otsustas riik müüa oma osaluse Eesti Telekomis TeliaSonerale pakkumishinnaga 93 krooni aktsia kohta. Lisapräänik, mille eest TeliaSonera pakkumisega nõustuti, oli kokkulepe, et tänavu makstakse Eesti Telekomist välja täiendavad dividendid (6,99 krooni aktsia kohta) ning järgneva kolme aasta jooksul dividendidena veel kogu eelneva perioodi puhaskasum. Seda präänikut arvestades on tehingul jumet.

Nõustume rahandusminister Jürgen Ligi kommentaariga, et strateegilist huvi Eesti riigil telekomiäri ajamiseks ei ole. Seega on küsimus hinnas.

Summa, millega riik nüüd Eesti Telekomist minema jalutab, on üsna lähedane Äripäeva augustikuisele ettepanekule. Soovitasime siis juhtkirjas valitsusel mitte leppida esialgse pakkumisega ehk 93 krooniga aktsiast, vaid küsida Rootsi telekomihiiult 111 krooni aktsia eest; sarnase hinna, mida TeliaSonera pakkus 2004. aasta kevadel.

Kirjutasime juhtkirjas "4 miljardit krooni on parem kui 3,5", et rasketest aegadest hoolimata pole riik Eesti Telekomi aktsiate müümisel praegu sundseisus, seega on mõistlik esitada omapoolseid tingimusi. Meie juhtkirja pealkirjas mainitud lisaraha nüüd riik osaluse müügist, erakorralistest dividendidest ja dividendide tulumaksust kokku taskusse panebki. Ligi poole miljardi kroonisest lisasaagist toovad dividendid ning teise poole dividendidelt makstav tulumaks - just seda see järgneva kolme aasta "dividendipoliitika määratlemine" tähendabki, et riik kogub osa kokku maksutuluna. Ehk kokku on riik ajanud alghinna enda jaoks ligi 15 protsenti kõrgemaks. Tubli eelarvekosutus.

Natuke väiksemaks võitjaks jäi Väike Peeter ehk teised aktsionärid, ehkki oma noosi said Toompea eestkostel dividendimakse näol nemadki (seesama ligi 7 krooni aktsiast). See ei pruugi muidugi paljusid rahuldada: ei täitunud nende väikeaktsionäride lootus, kes soovisid näha Hansapanga-Swedbanki kuulsusrikka malepartii kordust.

Veel on vara ennustada, kas TeliaSonera saab turult enda kätte 95protsendilise aktsiapaki, et siis juba kangemad mitteloobujad vägisi kuklalt raputada.

Muidugi on kahju. Eesti Telekom on olnud hea ning usaldusväärne dividendiaktsia, haruldus kohalikul börsil. Alles hiljuti avaldas SEB Privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel Äripäeva veebiveergudel arvamust, et kui Telekom börsilt kaob, siis seab see küsimärgi alla kogu Tallinna börsi saatuse.

Samas ei saa telekomiturul enam senist tõusu oodata, sest turg on täis saanud. Kõik läheb loomulikku rada ja edaspidi teenindab meid lihtsalt üks igati stabiilne Rootsi ettevõte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing