Kui investeerida naftateenusesse

Tarvo Vaarmets 05. oktoober 2009, 00:00

Börsid on viimastel päevadel nõrgaks muutunud, USA majandusel on raskusi investorite suurenenud ootuste täitmisega. Seetõttu tasub jätkuvalt olla ettevaatlik. Praegune investeerimisideede valik tuleb naftasektorist - tegemist on küll finantsnäitajate ja suhtarvude järgi heade ettevõtetega, kuid nende aktsiate ostmisega tasuks oodata. Saame lähemate kuude-kvartalite jooksul samu aktsiaid ka odavamalt. Ükski toodud ettevõtetest ei tegele siiski otseselt naftatootmise, vaid pigem selleks vajalike teenuste osutamisega. Naftatootjad lihtsalt ei pääsenud sõelast läbi. Väljatoodud ettevõtted on suuremal või vähemal määral keskendunud puurimisele sügavates vetes ja rasketes tingimustes - see nišš peaks tulevikus aina nõutum olema.

Kõrvaltoodud tingimustele vastav päring annab praegu tulemuseks neli USA börsidel noteeritud naftaettevõtet. Kuigi näitajate poolest on nad üsna sarnased, võiks kaks siiski eraldi välja tuua. Noble Corporation on viimase aasta andmete põhjal tugeva bilansi ja väga hea tootlikkusega ettevõte, samas on ka Noble'i aktsia hinnatase konkurentidega võrreldes madal. Hea hinnatasemega paistab silma ka Ensco, kelle bilanss ja efektiivsusnäitajad on samuti head. Ensco kergeks miinuseks on aga nõrgalt kasvanud viimase nelja kvartali käive ja veidi kukkunud kasum.

National-Oilwell Varco kavandab, toodab ja müüb nafta ja gaasi puurimisel ning tootmisel kasutatavaid süsteeme kogu maailmas, pakkudes sealjuures ka erinevaid teenuseid. National-Oilwell tegutseb kolmes segmendis - puurtorni segment pakub maismaal ja merel kasutatavaid puurtorne ja vastavaid süsteeme. Naftateenuste ja osade segment toodab, rendib ja müüb puurimisega seotud tooteid nagu puurimistorud või -mootorid, samuti kuulub siia alla naftaväljade inspekteerimine. Jaotusteenuste segment müüb naftapuurimisel ja -tootmisel vajaminevaid varuosasid. National-Oilwell asutati 1862. aastal.

Diamond Offshore Drilling teeb merel lepingulisi nafta- ja gaasipuurimisi kogu maailmas, ettevõte on spetsialiseerunud puurimisele sügavates vetes ja karmides tingimustes. Diamondi kliendid on nii sõltumatud kui ka valitsuste omanduses olevad nafta- ja gaasiettevõtted. Eelmise aasta lõpu seisuga kuulus ettevõttele 45 avamere puurtorni, sealhulgas 30 ujuvat ja 14 mobiilset "jalgadel" seisvat puurtorni (jack-up), lisaks üks puurimiseks kasutatav laev. Diamond Offshore kuulub Loews'ile. Ettevõte asutati 1989. aastal.

Noble Corporation pakub nafta- ja gaasitööstusele väga erinevaid teenuseid. Eelmise aasta lõpu seisuga opereeris ettevõte 63 mobiilset avamere puurimisüksust. Noble pakub puurimiseks ka tööjõuteenust, samuti seotud inseneriteenuseid, konsultatsioone ja projektijuhtimise teenust. Ettevõte tegutseb USAs, Lähis-Idas, Indias, Mehhikos, Põhjamerel, Brasiilias ja Lääne-Aafrikas. Noble asutati 1921. aastal.

ENSCO International Incorporated pakub avamere puurimisteenuseid nii nafta- kui ka gaasitööstusele. ENSCO on keskendunud avamere nafta- ja gaasi puuraukude puurimisele, pakkudes puurtorne koos meeskonnaga rahvusvahelistele, valitsuse omanduses olevatele ja sõltumatutele nafta- ja gaasiettevõtetele. Selle aasta veebruarikuu seisuga omas ENSCO 43 mobiilset "jalgadel" seisvat puurtorni, kahte eriti sügava vee jaoks mõeldud ujuvat puurtorni (neid ehitatakse praegu juurde) ja ühte praampuurtorni. ENSCO tegutseb terves maailmas, ettevõte asutati 1975. aastal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing