Silvia Kruusmaa • 3. november 2009 kell 21:00

Tallinn veeretab aasta lõpus iga senti peos

Tallinna linnapea Edgar Savisaare käskkiri "Kulude kokkuhoiust 2009. aasta novembris ja detsembris" keelab näiteks linna ametiasutuste töötajatele maksta uusi ja ühekordseid lisatasusid, välislähetusse saab vaid erandkorras ja bürootarbeid osta ei saa.

Miks tuli säästukäskkiri just nüüd? Kas linn avastas alles praegu, et on vaja kokku hoida, või olid takistuseks valimised?

Sarnaseid käskkirju on ka varem välja antud. Eelarveliste asutuste puhul juhtub sageli, et eelarveaasta lõpul teevad asutused eelarves ette nähtud kulutusi vaid seetõttu, et vastaval eelarvereal on selleks ettenähtud summa olemas. Tallinna linnal on suur hulk hallatavaid asutusi ning eesmärk oli neid kutsuda aasta lõpul säästlikumalt majandama.

Palju kaks kuud kokkuhoidu rahaliselt linnale annab?

Selle otsuse rahaline tulemus peaks näha olema aasta lõpul.

Kas Tallinnal on vaja negatiivset lisaeelarvet?

Ei.

Kui suur auk on linnaeelarves?

Teatavasti tegi valitsus sel aastal oma lisaeelarve vastuvõtmisel otsuse alandada eelarveaasta keskel kohalikele omavalitsustele ülekantava tulumaksu osa 11,9%-lt üksikisiku brutotult 11,4%-le. Me käituksime jaanalinnuna, kui väidaksime, et valitsuse otsused meid ei mõjuta. Kui tulubaasi vähendatakse, siis vastavalt sellele kohandab linn oma kulutuste tegemist.

Kui suur on praegu vabade vahendite jääk?

Tallinna linnakassas on praegu 171,5 miljonit krooni.

Mis on järgmise aasta eelarve kogumaht?

Täna on sellele küsimusele veel vara vastata, sest linna järgmise aasta eelarveprojekt ei ole veel isegi mitte linnavalitsuse istungil päevakorras olnud.

Tallinn võttis 2009. aasta eelarve vastu, prognoosides selle mahuks 8,092 miljardit krooni. IRL väitis, et tulusid on prognoositud liiga optimistlikult ja eelarves on 1-1,2 miljardi suurune puudujääk.

Juba maiks oli selge, et linnapea oli valetanud hommikul, päeval ja öösel, sest linna eelarvet tuli kohe kärpida, mida tehtigi juunikuus peaaegu 10% ulatuses eelarve mahust. Septembri lõpuks oli linna vaba raha jääk hoolimata juunikuisest kärpest langenud 241 miljonile kroonile. Sisuliselt läheme ilma igasuguste reservideta vastu uuele eelarveaastale, sõltuvalt tulumaksulaekumistest ja viimase osa laenuraha saamise võimalustest viimasel kahel kuul tuleb halvemal juhul isegi juba selle aasta lõpus raha puudu.

Linna eelarveseis on 2011. aastal üliraske ja kärpimine täiesti möödapääsmatu.

Hetkel kuum