Signe Sillasoo • 12. november 2009 kell 21:00

Algab kinohooaeg

Pimedad ööd on kätte jõudnud, õnneks Pimedate Ööde Filmifestival ehk PÖFF koos kõigi oma alafestivalide - Sleepwalkersi, Animated Dreams'i, Just Filmi, MOFFi ning muude ettevõtmiste ja üritustega ka. Absoluutselt tänuväärne, tore ja oodatud ettevõtmine sellisesesse pimeda-lume-lörtsisegusesse aega.

Nagu ikka jõuab kinolinale taas sadu läbi kaamerasilma jäädvustatud elulisi, ulmelisi, toredaid või natukene vähem toredaid linateoseid. Otsa tegid eile lahti tudengifilmid, mille autoriteks nii Eesti kui ka kaugemate riikide noored. Kavas on ka Euroopa Filmiakadeemia valitud parimad Euroopa lühifilmid, samuti hulgaliselt Portugali ja Šotimaa filmitegijate töid.

Animated Dreams pakub vaatamiseks aga mitmeid uusi kodumaiseid animafilme, lisaks paljude jaoks nostalgiast pakatava või muigele ajava multifilmi "Siil udus" autori Juri Noršteini animatsioone, mis kombivad psühhedeelia ja reaalsuse piirimail. Kavas on ka animeeritud unenäolisi lugusid lastele ja tõsisemat vaatamist täiskasvanutele. Samuti ei puudu festivalikavast filmikunsti uus moevool - mobiilifilmid. Ühesõnaga kõigile jagub midagi.

Põnevust ja suurt elamust pakuvad aga kindlasti Animated Dreams'i raames näidatavad Nõukogude Liidu propagandafilmid, mille teemad ulatuvad Oktoobrirevolutsioonist perestroikani välja. Sest teadis juba Lenin öelda: "Kuni rahvas on kirjaoskamatu, on kõikidest kunstidest kõige olulisem kino ja tsirkus.".

Hetkel kuum