Kasahstan toibub kriisist 

Sirje Rank 21. november 2009, 18:00

Investorite usaldus Kasahstani vastu on taastumas ja majandus toibumas - see on hea uudis ka Eesti ettevõtjatele, kes seal riigis äri ajavad või plaani peavad.

Riigi võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise riski hind (CDS) on alanenud 237 baaspunktile 498 baaspunktilt 30. juunil, mis on agentuuri Bloomberg jälgitud 38 riigi seas kõige järsem riski hinna langus sel aastal.

Kasahstan, mille maapõues on 3,2% maailma naftavarudest, on majanduslangusest toibumas pärast seda, kui valitsus kulutas 19 miljardit dollarit ehk 14% SKPst pankade päästmiseks ja töökohtade loomiseks.

„Kasahstan on tõepoolest kuristiku äärelt eemale astunud ja mingi normaalsus hakkab taastuma,“ kommenteeris  agentuurile Bloomberg maaklerfirma RIA Capital Markets laenustrateeg Harald Eggerstadt. „Nafta hinna tõus on survet majandusele vähendanud, kasvav nõudlus energiakandjate järele on riske alandanud ning riik liigub väiksema ja efektiivsema pangandussüsteemi suunas,“ jätkas ta.

Panganduskriisi haripunktis tänavu veebruaris kerkis maksejõuetuse vastu kindlustamise hind 1646 baaspunktile,  mis oli viies kõige kõrgem näit Ukraina, Argentina, Pakistani ja Islandi järel. Praegu on Kasahstani riski hind järele jõudmas Venemaale (192 baaspunkti), mille krediidireiting on kõrgem.

1 baaspunkt = 1000 dollarit lepingus, mis kindlustab 10 miljonit dollarit maksejõuetuse riski vastu.

Kasahstani neli suurimat panka kuhjasid kokku vähemalt 24 miljardi dollari suuruse võlakoorma, ajal, mil majandus 2000. aastast 2007. aastani kasvas aasta enam kui 10% tempos ja meelitas ligi välisinvestoreid. Kui laenuturud 2007. a lõpus hangusid ja nafta hind kukkus 39 dollarile barrelist, ei suutnud Kasahstani pangad oma laene tagasi maksta.

Riik sekkus 19 miljardi dollari suuruse abipaketiga ning keskpank devalveeris veebruaris valuuta. Riik omandas 75,1% Kasahstani suurimas pangas BTA, et vältida panga kollapsi.

Täna näitab Kasahstani 132 miljardi dollari suurune majandus toibumise märke tänu nafta hinna tõusule enam kui 70%. UBS panga prognoosi järgi kasvab riigi SKP tänavu 1,5% ning tuleval aastal 5%. Kasahstani börsi tõus edestab Moskvat.

„Kasahstani majandus on põhjast läbi,“ ütles UBSi analüütik Dmitri Vinogradov.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2009, 21:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing