Kadri Paas • 22. november 2009 kell 21:00

Väetisevarguse haarmed laienevad

Väetisevargusega on kahtlustuse kohaselt seotud vähemalt üks ettevõtte enda töötaja. Viru ringkonnaprokuröri Liina Pikma sõnul on Eestis kuriteokahtlustuse saanud veebruaris Konekeskost lahkunud Tartu piirkonna endine väetiste ja taimekaitse tootejuht Karel Kärblane (34).

Tartlast, Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi vilistlast ja Maaülikoolis loomakasvatuse eriala lõpetanud Kärblast pidas prokuratuur pärast 48tunnist kinnipidamist kinni veel kuid. Nimelt vahistati mees kohtu heakskiidul tänavu 2. aprillil ning hoiti teda kuni 24. septembrini vahi all.

Kärblase võimalik kaasosaline kuriteos, samuti suures ulatuses omastamises kahtlustatavaks tunnistatud 52aastane Jüri vahi all viibinud ei ole. Teine arvatav väetisekratt ei töötanud oletatava omastamise ajal Konekeskos.

Pikma lisas, et süüdistuse ja kohtusse jõudmiseni läheb veel omajagu aega.

"Praeguseks on antud asjas tunnistajatena üle kuulatud umbes paarkümmend inimest," ütles ringkonnaprokurör.

Kärblase ja Jüri (52) käsi käib üsna kehvasti, juhul kui prokuratuur ega politsei ei suuda ülejäänud võimalikke kuriteo osalisi leida ning nende panust omastamisse tõendada.

Juba suvel on Kärblasele kuulunud ligi 26 hektarit maatulundusmaad Kambja vallas Konekesko kasuks arestitud.

Äripäeva telefonikõnele vastanud Kareli abikaasa Ly nentis, et neil ei ole palju muudki võimalik enam kasutada…

Samas ei nõustunud kahtlustatav ega tema kaitsja Äripäevaga poolelioleva uurimise ajal rääkima.

Konekesko Eesti juhatuse liige Raivo Paavel ütles, et ka tema, nagu paljud tema kolleegidki, on käinud politseiuurijatele ütlusi andmas.

"Ma ei oskagi täpselt öelda, kui palju meie inimesi on tunnistamas käinud. Iga inimene kutsutakse ju eraldi välja. Ma isegi tean ainult seda, et kaks inimest on kahtlustavaks tunnistatud, kuid kes nimeliselt… Võin ainult aimata," rääkis Paavel.

Samas teab Paavel kindlasti, et üks kahtlusalustest, Jüri, ei ole nende töötaja olnud. Samuti on Paavel kursis endise alluva Kärblase vahi all viibimisega.

Kas 6500 tonni väetist liikus vaid "paberil" või jõudis 108 kaubavagunit kemikaaliga ka tõepoolest Eestisse? "Praeguseks ei ole veel lõplikult tõendatud selle väetise liikumine. Loomulikult, teatud episoodid on selged, kuid politsei teab ilmselt praeguse seisuga kõige täpsemini, kuidas väetis liikus ja mis seal juhtus," sõnas Paavel.

Ta täpsustas, et Kärblase firmast lahkumine ja hilisem kuriteokahtlustuse saamine oma endise tööandja kauba suures ulatuses omastamises ei ole omavahel seotud.

"Kärblane ei lahkunud töölt selle juhtumi pärast. Aga ma ei tahaks ka öelda, miks ta lahkus," jäi Konekesko esindaja kidakeelseks.

Paavel lisas, et ei ole hetkel kursis, kas kindlustusselts on Konekesko Eestile hiigelkahju hüvitanud.

"Meil on kontsernikindlustus, kindlustusteemadega tegelevad meil riskijuhid Soomes. Ma tõesti ei oska öelda, kas meile on raha juba välja makstud," märkis ettevõtte juhatuse liige.

Hetkel kuum