Kadrin Karner • 3. detsember 2009 kell 21:00

Rae ja Jõelähtme valla rahaasjad jonksus

Üheteistkümne kuu tulumaksulaekumises Eesti omavalitsustest parima tulemuse +5,8% teinud Jõelähtme valla edu peitub vallavanem Andrus Umboja sõnul heades maksumaksjates ja edukalt tegutsevates ettevõtetes.

"Ega siin saladust ei ole, ilmselt on meil lihtsalt head maksumaksjad," ütles Umboja tagasihoidlikult. "Ja teiseks võib-olla ka see, et meie vald siin tormilise kinnisvaraarendamise ajal ei ole nii tormiliselt arendanud," märkis ta.

Umboja rääkis, et oma osa mängib ka see, et valla suurimal tööstusettevõttel Talleggil läheb ka hästi. "Öeldakse, et mida kehvemini majandusel läheb, seda paremini kanaliha müüb," lisas ta.

Rae vallale laekus selle aasta novembris 9,15 miljonit krooni tulumaksu, mis oli 8,8% vähem kui möödunud aastal samal ajal. Üheteistkümne kuu võrdluses aga saavutati tubli -3,1%, mis on omavalitsuste seas neljas tulemus.

Kuigi Rae vald loodab järgnevatel kuudel tulumaksulaekumise jätkuvale paranemisele, tehti omavalitsuse 2010. aasta eelarve vallavanem Raivo Uukkivi sõnul konservatiivne.

"Kuivõrd november oli parem võrreldes eelmise kahe kuuga, võib hellitada lootust, et hakkab minema paremaks, aga oma 2010. a eelarve oleme teinud siiski pigem pessimistliku stsenaariumi alusel," heitis Uukkivi pilgu tulevikku. Rae valla töötuse protsent on 10% ringis, rääkis vallavanem.

Kehv on olukord Piirissaares, kus novembri võrdluses kukkus tulumaksu laekumine 60%.

Hetkel kuum