Sirje Rank • 7. september 2010 kell 11:29

Obama loodab ergutust infrastruktuuri projektidest

USA president Barack Obama avalikustab homme 50 miljardi dollari suuruse infrastruktuuri investeeringute kava, mille eesmärk on parandada USA maanteede, lennujaamade ja raudteede olukorda.

See on osa suuremast majanduskasvu ergutamise plaanist, mille president Clevelandis homme välja kuulutab, kirjutas Wall Street Journal.

Ajakirjanikele teavet jaganud ametnike sõnul ei too investeeringute programm veel lähikuudel ehk enne USA Kongressi vahevalimisi kiiret hõive kasvu. Pigem hakkab see tööturul mõju avaldama 2011. aastal.

Viimastel nädalatel on demokraadid ja eelarveanalüütikud arvamust avaldanud, et algne 800 miljardi dollari suurune pakett majanduse ergutamiseks oli liiga väike. Kuna aga vahevalimistel on oodata vabariiklaste edu nii Esindajatekojas kui Senatis, on praegu raske ennustada, kui palju toetust presidendi ettepanek leiab. Vabariiklased on oma valimiskampaanias keskendunud eelkõige eelarvedefitsiidi ohjamisele.

"Kui me viimasest 18 kuust midagi õppinud oleme, siis seda, et kulutades jõukaks ei saa," ütles vabariiklaste liider Esindajatekojas John Boehner. "Me ei vaja riigilt uut rahasüsti majanduse stimuleerimiseks."

Mitmed analüütikud on viidanud, et demokraatide majandusettepanekute jaoks hakkab aeg täis tiksuma. Läinud nädalal avaldatud andmeil on tööpuudus USAs tõusnud 9,6%-le.

Infrastruktuuriinvesteeringute plaan näeb ette uue panga loomist, mis hakkaks investeerima riigi majanduse jaoks kõige olulisematesse projektidesse. Investeeringud oleksid mõeldud USA maanteevõrgustiku moderniseerimiseks, samuti investeeringuteks bussi- ja rongiliiklusesse ning lennukontrollisüsteemide moderniseerimiseks.

Hetkel kuum