• Jaga lugu:

  Hanked keerutavad segadust

  Eesti Ehitusettevõtjate Liit (EEEL) taunib teravalt võidetud riigihangete poolelijätmist ja väidab, et hanke võitnud ettevõtjate seas on nn minemajalutajaid väga väike osa. "Ehitustööde poolelijätmine ja lepingutest taganemine ei ole mingi trend ega iseloomusta kogu ehitusturgu. Tegemist on üksikute kahetsusväärsete eranditega, mida EEEL ei tolereeri," kinnitab liit oma avalduses. "Selliste ehitajate koht ei ole riigihangetel!" lisavad liidu esindajad karmilt.
  EEELi tegevdirektori Indrek Petersoni sõnul on kindlasti võimalik, et langeval turul tehti alla omahinna pakkumisi, kuid seda üldistada ei maksa. "Mina siit ei näe, kas tegemist on tendentsiga. Ma tean, et alapakkumisi tehakse. Iseasi, mis on nende alapakkumiste ajend või põhjendus. Kui keegi läheb selle peale välja, et kui objekti jooksul raha juurde kaubelda ei saa, astub minema, siis ma leian, et nendel kaalutlustel alapakkumist teha ei ole õige," rääkis Peterson. Ta lisas, et odavaid pakkumisi on ehitajad teinud ka puhtalt seetõttu, et anda oma inimestele tööd, ja maksnud siis ka kahjumi teadlikult kinni. "Kõikidel on turul raske, aga teatud ettevõtted maksavadki sellele peale, et hoida oma kaadrit tööl," lisas ta.
  Kuna sisendhindade tõus on tõepoolest reaalsus ja ehitusfirmade varud otsakorral, ei saa enam selliseid odavpakkumisi hangetel teha.
  EEELi juhatuse liige ja ASi Astlanda Ehitus juht Jaanus Otsa oli pigem seda meelt, et nn minemajalutamise põhjusi on mitu.
  "Neid tuleb igal juhul eraldi analüüsida. Ei saa öelda, et kõik on see, et langeval turul võeti suuremaid riske," sõnas ta.
  EEELi hinnangul põhjustab hangetelt lahkumist ka tellijate ebaprofessionaalsus - puudulik projekt, keerulised hankekriteeriumid, ebaselged töövõtu piirid või liialt keeruline lepingu konstruktsioon, loetles liit oma avalduses. "Lepingu käigus selgub, et pooled on hanketingimusi erinevalt tõlgendanud ja algavad läbirääkimised projekti edukaks jätkamiseks vajalike muudatuste üle, mille vajadus ilmnes seoses ettenägematute asjaoludega. Kui hankijaga aga kokkuleppele ei jõuta, siis võibki see viia lepingust taganemiseni," sõnastab avaldus lisavõimaluse, miks riigihange kiiva kisub.
  Otsa sõnul aitaks selliseid olukordi vältida lepingutingimuste ühtlustamine. "See, mida meie toetame, on tüüpsed lepingutingimused. Kõik teavad neid tingimusi ja siis ei ole võimalik, et keegi lepib paremini või halvemini kokku," selgitas ta ja lisas, et sarnane süsteem toimib põhjanaabrite juures Soomes. Tema sõnul peavad tingimused olema välja töötatud koos turuosalistega ja olema selged ning arusaadavad kõigile. See välistaks hilisema vaidlemise, sest kõik ettevõtjad saaks aru, milliseid riske võetakse.
  Praegu on EEELi juhtide hinnangul hanketingimused tihti vasturääkivad ja ebaselged. Seetõttu ei ole ka ehitusettevõtjate hangetel esitatud pakkumised alati võrreldavad, mis tähendab, et tavaliselt valitakse hinna järgi - kõige odavam pakkumine.
  Kuna suurte hangete korraldamine nõuab üksjagu tööd, tekib küsimus, kas ametnikel jagub piisavalt kompetentsi ja jõudu. "Meil muud soovitust pole, kui tuleb pöörduda konsultantide poole või osta kompetents sisse," vastas Peterson küsimusele, mida siis tegema peaks.
  Ehitusfirma Rand & Tuulberg ühe omaniku ja nõukogu liikme Aivar Tuulbergi sõnul puudutab alapakkumiste teema kindlasti paljusid, kuid mitte enamikku.
  Tema sõnul tuleb nüüd kooliraha maksta nii pakkujatel kui ka tellijatel.
  Mis põhjustel on Teie hinnangul ehitajad objekte pooleli jätnud?
  Ehitusturu järsk kukkumine tekitas alltöövõtjate seas alapakkumiste laine, mis kohati agooniat meenutas. Selle tulemusel on osa ettevõtteid lõpetanud tegevuse, ülejäänud tõstnud hindu, kuna selline tegevus polnud enam jätkusuutlik.
  Kas Teie hinnangul on õige loogika, mille kohaselt turu langusele panustanud ettevõtjad lihtsalt ei suuda lepinguid sisendhindade tõustes täita?
  Turu põhja ei olnud keeruline välja arvutada, piisas, kui kõik sisendid kokku liita. Pakkumist tehes tuleb paratamatult arvestada, et materjalide hinnatõus ja inflatsioon on pikemas trendis tõusvad suurused. Kes põhjast alla pani, pidi panustama maksupettusele, alltöövõtja "kustutamisele" või tellija rumalusele.
  Kas Teie arvates puudutab probleem pigem üksikuid või enamikku ettevõtjatest?
  Probleem puudutab paljusid, aga mitte enamikku.
  Kuidas sellesse suhtute, et objektid jäävad pooleli?
  Eks see on kooliraha nii ehitajatele kui ka tellijatele.
  Kas olete ka oma firmas teinud riigihangetel liigselt optimistlikke pakkumisi, mida hiljem keerukas täita? Kuidas olete sellised olukorrad lahendanud?
  Mõned üksikud küll, aga loodame nulli jääda. Mis siin ikka teha - tuleb alla neelata. Ega sellepärast veel tugevamad ettevõtted ei vangu ja küll juhtub seda olukorda ka tulevikus Eesti ehitusturul veel ja veel.
  Täpselt sellest need probleemid tulevad, et ega see hankedokumentatsioon ei ole sageli piisavalt põhjalik. Kõige suuremad tülid tulevad tavaliselt rekonstrueerimise juures, kus peaks olema teada, et konstruktsioonide avamine võib tuua selliseid tehnilisi üllatusi, mida ei teadnud enne ei tellija, ei projekteerija, ei ehitaja. Aga sageli raha ju rohkem pole. Samal ajal neid täiendavaid küsimusi ilma rahata lahendada ei saa.
  Minu hinnangul uute ehitiste juures on see tellija kvalifikatsiooni tõstmisel ületatav probleem.
  Me ei taha loopida süüdistusi - aga oleme ausad, et paljud hanked ongi keerulised.
  Kui näiteks inimene ühe hoone tellib 20 aasta kohta, siis tema koolitamine riigi rahaga pole ka nii ratsionaalne.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Robert Sarv: palun terve inimese passi
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
Sportlikud, terved ja karsked inimesed on koroonapandeemia ajal pandud ebamõistliku ja -inimliku surve alla, kirjutab Emerald Legali vandeadvokaat Robert Sarv.
Soome toll otsib konfiskeeritud bitcoinidele müüjat
Soome toll kuulutas välja hanke edasimüüja leidmiseks konfiskeeritud bitcoinidele, mida tolli krüptorahakotti on praeguseks kogunenud juba kaks tuhat.
Soome toll kuulutas välja hanke edasimüüja leidmiseks konfiskeeritud bitcoinidele, mida tolli krüptorahakotti on praeguseks kogunenud juba kaks tuhat.
Soome sai täna kirja 765 koroonanakatumist
Meie naaberriigis Soomes tuvastati täna 765 koroonanakatumist, nakkus levib kiiresti aktiivsete noorte seas, kelle osakaal kasvab ka haiglapatsientide seas.
Meie naaberriigis Soomes tuvastati täna 765 koroonanakatumist, nakkus levib kiiresti aktiivsete noorte seas, kelle osakaal kasvab ka haiglapatsientide seas.
Kui kasv jätkub, siis augusti lõpus võib oodata 2000 nakatunut päevas
Üritustel osalevate inimeste arvu piiramiseta saame näha septembri keskpaigal juba kuni 2500 haigestunut päevas, kõlas terviseameti pressikonverentsil.
Üritustel osalevate inimeste arvu piiramiseta saame näha septembri keskpaigal juba kuni 2500 haigestunut päevas, kõlas terviseameti pressikonverentsil.