Kadrin Karner • 28. juuni 2010 kell 15:06

Jõks: Tooli süüdistusakt on eksitav

Süüdistusakt on eksitav ning endiselt ei ole arusaadav, milles Toomas Tooli süüdistatakse, ütles täna süüdistaja järel sõna saanud Tooli kaitsja advokaadibüroo Sorainen nõunik Allar Jõks.

„Ei ole arusaadav, milles Toomas Tooli süüdistatakse. Prokurör üritab jätta muljet, et kõikvõimalikud turumanipulatsiooni liigid on kriminaalkorras karistatavad ja ei eeldagi, et nad omavahel eristataks,“ alustas Jõks ning lisas, et selline lähenemine on tema arvates arusaamatu.

Jõks jätkas öeldes, et väärpaberituru seadus eristab viite erinevat manipulatsiooni liiki, millel on erinev sisu ja mõõde. „Millisele neist vastab Tooli tegu, me selgust ei saanudki,“ lisas ta. Seetõttu palus ta oma kaitsealuse õigeks mõistmist.

Veel tõi kaitsja välja, et 22. juulil 2008, kui Arco Vara aktsia hind läks allapoole Arco Vara nõukogu liikmete Richard Tomingase ja Hillar- Peeter Luitsalu firmade repolaenude lepingutes toodud aktsiahinna piiri, ei olnud aktsia hind tavapäratul ega kunstlikul tasemel. „Millised tehingud viisid hinna tavapäratule või kunstlikule tasemele, sellele me vastust ei saanudki,“ rõhutas ta.

„Tooli tehingud olid majanduslikult põhjendatud. Meie arvates on süüdistus meelevaldne ja riiklik süüdist üritab seada tehinguid kannatanutele (Tomingale ja Luitsalule-toim.) sobivasse valgusesse,“ märkis Jõks.

Ta nentis, et kui prokurör oleks hinnanud pikemat perioodi, oleks olnud näha, et Tool kauples Arco Vara aktsiatega mitu kuud järjest, mitte vaid süüdistuses vaadeldaval perioodil. Kaitsja rõhutas ka seda, et finantsinspektsioon, kes peaks turumanipulatsiooni avastama, avastas selle alles siis, kui Tomingas ja Luitsalu nende poole pöördusid. „See viib mõtte sellele, et kui Tallinna börs, SEB ega ka finantsinspektsiooni midagi ebaloomulikku ei näinud siis kuidas nägid seda need, kes ei tea aktsiahinna toimimisest midagi aga ometi tundsid ära manipulatsiooni,“ viitas Jõks Tomingale ja Luitsalule, kes turumanipulatsiooni aset leidmise kahtlusest inspektsiooni informeerisid.

Samuti küsis ta, et miks ei ole prokurör rääkinud sellest, et Arco Vara aktsia hind on kahel varasemal korral Tominga ja Luitsalu repolaenude lepingus toodud nn margin calli saavutanud ning vastas ise, et ilmselt seetõttu, et neil kordadel ei olnud selles kedagi süüdistada.

Tooli teine kaitsja advokaadibüroo Sorainen partner Reimo Hammerberg viitas asjaolule, et kui on tuvastatud kunstlik hind, tuleks tuvastada ka milline on mittekunstlik hind. „Selle tuvastamiseks pole aga esitatud ühtegi dokumenti ja see jääbki tuvastamata,“ lisas ta. Kaitsja viitas oma kõnes Kawe Kapitali partner ja fondijuht Kristjan Hänni analüüsile, kus Hänni nimetas Arco Vara aktsia hinda vaadeldud perioodil tavapäraseks.

Hammerberg rõhus Arco Vara aktsiate tagasiostuprogrammile, mil oli nähtav mõju aktsia hinna tõusmisele peale väidetavat turumanipulatsiooni. „Seega ei saa öelda, et seetõttu oli hinnatõusule eelnev manipulatsioon. Seega ei ole ka inspektsioon tõendanud, et hind oli kunstlik või mittetavapärane. Ka Tallina börs ei ole tuvastanud, et aktsia hinnad oleks olnud näilised,“ rääkis ta.

Kokkuvõttes ütles Hammerberg, et tegemist ei ole turumanipulatsiooniga, vaid omanikevahelise vaidlusega ning Toolile süüks pandud kuriteokoosseis on täielikult tõendamata. Seetõttu palus ka teine kaitsja Tooli õigeks mõista ning mõista tema kasuks välja ka kohtukulud.

*Siintoodu ei kajasta kogu kaitsjate kõnede sisu.

Hetkel kuum