8. detsember 2010 kell 11:29

Liikkanen: soomlaste eralaenud kasvavad liiga kiiresti

Soome keskpanga hinnangul võivad Soome pangad destabiliseerida majandust, lubades kodumajapidamiste laenudel kasvada liiga kiiresti.

Kodumajapidamiste võlgade kasv „paneb majanduse haavatavasse olukorda, kui intressimäärad kasvavad või majanduskasv langeb,“ ütles Soome Panga juht Erkki Liikkanen täna keskpanga finatsstabiilsuse raportis. Siiski ei ole võlad „otseseks ohuks Soome finantssüsteemile“, lisas Liikkanen.

Bloombergi vahendatud Soome keskpanga raporti kohaselt tõuseb Soome pere keskmine võlasuhe sel aastal rekordilisele 109 protsendile netosissetulekust. See areng on tõstnud kinnisvarahindu, mis on keskpanga sõnul „hoiatav signaal“. Soome majade hinnad tõusid aasta esimeses kolmes kvartalis Soome statistikaameti andmetel vastavalt 11,4 ja 10,3 ning 7,8 protsenti.

Reitinguagentuur Moody’s ütles eile, et Soome pangandussektori väljavaated jäävad negatiivseks „ebakindla majanduskeskkonna“ ja ekspordist sõltuva majanduse „hapra“ taastumise tõttu. Halbade laenude suhtarv on alates aastast 2007 rohkem kui kahekordistunud ja jääb ülespoole pikaajalist keskmist, hindas Moody’s.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum