Indrek Kald • 10. jaanuar 2011 kell 11:28

Euro sularaha on ringluses rohkem kui kroone

Täna kella 13 seisuga oli euro sularaha ringluses 255 miljoni euro väärtuses, kroone oli ringluses 250 miljoni euro väärtuses, teatas Eesti Pank.

Euro ja kroon kehtivad üheaegselt maksevahenditena kuni 14. jaanuarini. Kroone saab vahetada eurodeks kõikides sularaha pangakontorites juuni lõpuni, piiratud kontorivõrgus saab seda teha juulist kuni aasta lõpuni. Eesti Pank vahetab alates 2012. aastast kroone eurodeks ametliku kursi järgi ja teenustasuta.

Eesti Pank on alates 27. detsembrist vastu võtnud 193 miljoni euro väärtuses krooni sularaha. Veel 2010. aasta septembris oli krooni sularaha ringluses enam kui 570 miljoni euro väärtuses.

Keskpank on väljastanud euro pangatähti kokku ligikaudu 225 miljoni väärtuses ning euromünte ligikaudu 30 miljoni väärtuses.

Täpsema ülevaate euro pangatähtede turvaelementidest leiab Euroopa Keskpanga kodulehelt. Eesti eurole ülemineku tarvis tegid Eesti Pank ja Euroopa Keskpank teavitusklipid sularaha turvaelementide kohta, mis jooksevad suuremates Eestis levivates telekanalites eesti ja vene keeles, neid saab näha ka nn Euroveebis.

Eesti Pank laskis 1992. aastast kuni 2010. aasta lõpuni ringlusse 479 miljonit krooni pangatähte ja 542 miljonit kroonimünti. Kuna pärast ringlusse laskmist läbivad pangatähed kvaliteedi tagamiseks korduvalt keskpanka, siis on Eesti Pank väljastanud krooni ajal kommertspankadele kokku 1,5 miljardit pangatähte.

Hetkel kuum